10. CHYBA NEJEN VYTRVALCŮ: NEVÍM SI RADY PŘESTO PORTOVNÍ VÝŽIVU HANÍM

2. 2. 2015

Jedna z manažerských zkušeností říká, že chci-li něco skutečně vlastnit ve smyslu mít z toho užitek, je nezbytné tomu rozumět.

V životě se můžete potkat s lidmi, kteří něčemu ne zcela dostatečně rozumí, tzn. nejsou schopni z dané věci mít odpovídající nebo i potřebný užitek, ale přesto danou věc hodnotí. Jaké pak asi takové hodnocení bude? Takoví lidé nám svým hodnocením sdělují spíše než ortel nad danou věcí hodnocení sebe sama a svých vlastních znalostí dané věci.

U sportovní výživy to bývá obdobné. Někteří se domnívají, že nás spasí „raw“ potraviny, protože to je nyní „trendy“, a nebo protože o tom četli knihu. Škoda, že si nepřečetli také knihu o sportovní výživě a o potřebách lidského organizmu v moderní době, tedy nikoliv v době pravěku. Jídelníček pravěkých lidí je v dnešní době tak moderní pro řízení novodobého jídelníčku, ovšem málokdo přihlédne k tomu, jak velký rozdíl je mezi stylem života novodobých a těchto pravěkých lidí, od kterých opisujeme (bohužel jen) jídelníček.

OJEDINĚLÉ ZKUŠENOSTI JEDNOTLIVCŮ JSOU VHODNÉ JEN PRO VYDAVATELE KNIH

Ne vždy je možné názory jednoho či dvou lidí, kteří o tom dokonce i napsali knihu (často bohužel podloženou jen svými vlastními pocity), vydávat za celosvětově funkční zkušenosti aplikovatelné na každém sportovci. A má-li být podle těchto knih vynášen soud nad sportovní výživou, měli by pak samozvaní soudci stejný čas věnovat i četbě literatury o sportovní výživě a fyziologii a měli by se seznámit se zkušenostmi tisíců lidí, kterým například právě Enervit pomáhá a podporuje jejich výkon i zdraví. Bohužel tito spokojení lidé o svých pocitech a zkušenostech knihy nepíšou, protože takovéto jejich zkušenosti nejsou ojedinělé a tudíž by zřejmě jejich knihy ani nikdo nevydal.

PŘINOSY ENERVITU NEPOZNÁTE JEN PŘEČTENÍM SLOŽENÍ PRODUKTU

Ke škodě pro sportovní výživu je třeba zdůraznit, že se jedná o oblast velmi širokou a provázanou s lidskou fyziologií a tedy i energetickými systémy, tréninkovými metodami nebo výkonnostními parametry. Je těžké se tedy odkázat jen na složení a nutriční hodnoty a podle těchto dvou aspektů pak ohodnotit skutečný přínos sportovní výživy takzvaně „od stolu“. A jelikož sportovní výživu provázanou s fyziologií, energetickými systémy, výkonnostními parametry a tréninkovými metodami atd. zná „na jedničku jen Pán Bůh a na dvojku pan učitel…“, pak osvědčenou metodou pro vyhodnocení je posouzení v praxi – bez toho si lze důvěryhodné hodnocení asi jen těžko představit. A zde máme ohlasy od desítek z vás, kteří nám píšou nebo volají, aby se s námi podělili o své pozitivní ohlasy a zkušenosti. Děkujeme za ně.

DĚKUJEME VÁM

Jsme moc rádi a nadšení z toho, že můžeme v Enervitu spolupracovat s vámi, tedy sportovci, kteří se chtějí v oblasti sportování a sportovní výživy stále vzdělávat a zdokonalovat. Snažili jsme se k vašemu rozhledu přispět třeba i tímto seriálem o deseti nejčastějších chybách vytrvalostních sportovců, které mnohdy i velmi detailně, ale vždy s důrazem na praktické využití, popisují doporučený přístup k vhodnému časování různých produktů z oblasti sportovní výživy. A pevně věříme, že i díky tomuto seriálu jste si prohloubili znalost sportovní výživy, rozumíte některým fyziologickým pochodům v organizmu a tím jste schopni maximalizovat užitek, který vám Enervit nabízí. Děkujeme vám a těšíme se na pokračování spolupráce právě s vámi.

NA ZÁVĚR

Jsme na konci našeho desetidílného seriálu. Přesto by asi bylo vhodné i nadále rozvíjet své porozumění propojenosti sportovní výživy a lidské fyziologie a tím neustále zvyšovat užitek, jaký vám ve svém důsledku může Enervit přinést.

Nabízíme vám za tímto účelem tyto další aktivity:

  • Enervit semináře o propojenosti energetických systémů, zdrojů energie, tréninkových metod a sportovní výživy
  • Enervit tréninkové kempy kde si o propojenosti sportovní výživy a lidské fyziologie nejen povídáme, ale ukázky aplikujeme i v praxi
  • můžete rovněž pravidelně odebírat Enervit seriál o sportovní výživě
  • Enervit Team pro rekreační sportovce i hobíky, kde jako členové můžete sportovat líp – na tom si v rámci tohoto projektu zakládáme ;-)
  • a mnoho dalších rad, doporučení a analýz na našem webu www.enervit.cz

 

Zdroj: ENERVIT (pro Czech Sport Guru)

Komentáře

Sportovci

SDH Vrchoslavice

Požární sport

Milan Novotný Novotný

Kulturistika

Šárka Holečková

Beach fotbal, fotbal, futsal

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete