10. CHYBA NEJEN VYTRVALCŮ: NEVÍM SI RADY PŘESTO PORTOVNÍ VÝŽIVU HANÍM

2. 2. 2015

Jedna z manažerských zkušeností říká, že chci-li něco skutečně vlastnit ve smyslu mít z toho užitek, je nezbytné tomu rozumět.

V životě se můžete potkat s lidmi, kteří něčemu ne zcela dostatečně rozumí, tzn. nejsou schopni z dané věci mít odpovídající nebo i potřebný užitek, ale přesto danou věc hodnotí. Jaké pak asi takové hodnocení bude? Takoví lidé nám svým hodnocením sdělují spíše než ortel nad danou věcí hodnocení sebe sama a svých vlastních znalostí dané věci.

U sportovní výživy to bývá obdobné. Někteří se domnívají, že nás spasí „raw“ potraviny, protože to je nyní „trendy“, a nebo protože o tom četli knihu. Škoda, že si nepřečetli také knihu o sportovní výživě a o potřebách lidského organizmu v moderní době, tedy nikoliv v době pravěku. Jídelníček pravěkých lidí je v dnešní době tak moderní pro řízení novodobého jídelníčku, ovšem málokdo přihlédne k tomu, jak velký rozdíl je mezi stylem života novodobých a těchto pravěkých lidí, od kterých opisujeme (bohužel jen) jídelníček.

OJEDINĚLÉ ZKUŠENOSTI JEDNOTLIVCŮ JSOU VHODNÉ JEN PRO VYDAVATELE KNIH

Ne vždy je možné názory jednoho či dvou lidí, kteří o tom dokonce i napsali knihu (často bohužel podloženou jen svými vlastními pocity), vydávat za celosvětově funkční zkušenosti aplikovatelné na každém sportovci. A má-li být podle těchto knih vynášen soud nad sportovní výživou, měli by pak samozvaní soudci stejný čas věnovat i četbě literatury o sportovní výživě a fyziologii a měli by se seznámit se zkušenostmi tisíců lidí, kterým například právě Enervit pomáhá a podporuje jejich výkon i zdraví. Bohužel tito spokojení lidé o svých pocitech a zkušenostech knihy nepíšou, protože takovéto jejich zkušenosti nejsou ojedinělé a tudíž by zřejmě jejich knihy ani nikdo nevydal.

PŘINOSY ENERVITU NEPOZNÁTE JEN PŘEČTENÍM SLOŽENÍ PRODUKTU

Ke škodě pro sportovní výživu je třeba zdůraznit, že se jedná o oblast velmi širokou a provázanou s lidskou fyziologií a tedy i energetickými systémy, tréninkovými metodami nebo výkonnostními parametry. Je těžké se tedy odkázat jen na složení a nutriční hodnoty a podle těchto dvou aspektů pak ohodnotit skutečný přínos sportovní výživy takzvaně „od stolu“. A jelikož sportovní výživu provázanou s fyziologií, energetickými systémy, výkonnostními parametry a tréninkovými metodami atd. zná „na jedničku jen Pán Bůh a na dvojku pan učitel…“, pak osvědčenou metodou pro vyhodnocení je posouzení v praxi – bez toho si lze důvěryhodné hodnocení asi jen těžko představit. A zde máme ohlasy od desítek z vás, kteří nám píšou nebo volají, aby se s námi podělili o své pozitivní ohlasy a zkušenosti. Děkujeme za ně.

DĚKUJEME VÁM

Jsme moc rádi a nadšení z toho, že můžeme v Enervitu spolupracovat s vámi, tedy sportovci, kteří se chtějí v oblasti sportování a sportovní výživy stále vzdělávat a zdokonalovat. Snažili jsme se k vašemu rozhledu přispět třeba i tímto seriálem o deseti nejčastějších chybách vytrvalostních sportovců, které mnohdy i velmi detailně, ale vždy s důrazem na praktické využití, popisují doporučený přístup k vhodnému časování různých produktů z oblasti sportovní výživy. A pevně věříme, že i díky tomuto seriálu jste si prohloubili znalost sportovní výživy, rozumíte některým fyziologickým pochodům v organizmu a tím jste schopni maximalizovat užitek, který vám Enervit nabízí. Děkujeme vám a těšíme se na pokračování spolupráce právě s vámi.

NA ZÁVĚR

Jsme na konci našeho desetidílného seriálu. Přesto by asi bylo vhodné i nadále rozvíjet své porozumění propojenosti sportovní výživy a lidské fyziologie a tím neustále zvyšovat užitek, jaký vám ve svém důsledku může Enervit přinést.

Nabízíme vám za tímto účelem tyto další aktivity:

  • Enervit semináře o propojenosti energetických systémů, zdrojů energie, tréninkových metod a sportovní výživy
  • Enervit tréninkové kempy kde si o propojenosti sportovní výživy a lidské fyziologie nejen povídáme, ale ukázky aplikujeme i v praxi
  • můžete rovněž pravidelně odebírat Enervit seriál o sportovní výživě
  • Enervit Team pro rekreační sportovce i hobíky, kde jako členové můžete sportovat líp – na tom si v rámci tohoto projektu zakládáme ;-)
  • a mnoho dalších rad, doporučení a analýz na našem webu www.enervit.cz

 

Zdroj: ENERVIT (pro Czech Sport Guru)

Komentáře

Sportovci

Daniel Konečný

Kulturistika

Natálie Nejedlová

Skoky na lyžích

Daniela Borlová

Fitness, gymnastika, pole-dance, tanec

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete