Což takhle dát si Brněnský půlmaraton či Brněnskou desítku?

31. 3. 2014

Loni se jedenadvacet kilometrů dlouhé trati a její o polovinu kratší sestry zúčastnilo dohromady 937 běžců. Celkovými prvenstvími napříč věkovými kategoriemi se mohli pyšnit Daniel Orálek v půlmaratonu a Tomáš Kroupa v desítce. Z žen pak byla na delší trati nejlepší Iveta Fořtová a na desítce Petra Škodová. Skutečným vítězem se však stal každý závodník, který zdárně protnul cílovou pásku.

Letošní událost je naplánována na 19. dubna a startovat by se mělo přesně v 11:00. Stejně jako loni, i tento rok se bude začínat a finišovat v historickém centru Brna na náměstí Svobody. Běžet budou závodníci po zpevněném terénu jedno nebo dvě kola v závislosti na tom, zda si vyberou desítku či půlmaraton.

Jak už bylo zmíněno, trasa začíná na náměstí Svobody, poté proběhnou účastníci Masarykovou ulicí k Hlavnímu nádraží, odtud se vydají ke Kajot Areně, kde hraje hokejová utkání brněnská Kometa, podél Svratky budou pokračovat dál až k Výstavišti, kolem kterého obkrouží jedno kolo, na jehož konci na ně čeká proběhnutí po jindy nepřístupné dráze Velodromu a také vítaná první občerstvovací stanice. Pak už zamíří stejnou trasou zpět do centra Brna. Pokud se běžci rozhodnou pro půlmaraton, celou výše uvedenou trať absolvují ještě jednou. Na závodníky půlmaratonu čeká pět občerstvovacích stanic, na účastníky desítky dvě.

Trať brněnského závodu. Úplně vpravo Hlavní nádraží, u čísla 12 se nachází Kajot Arena, velký okruh vede kolem Výstaviště, menší okruh je pro závodníky připraven na dráze Velodromu. Czech Sport Guru - czechsportguru.cz

Trať brněnského závodu. Úplně vpravo Hlavní nádraží, u čísla 12 se nachází Kajot Arena, velký okruh vede kolem Výstaviště, menší okruh je pro závodníky připraven na dráze Velodromu.

Věková kategorie se opět najde pro každého. Hlavní mužské jsou označeny jako muži A (18-39 let), muži B (40-49), muži C (50-59) a muži D (60 a více let). Stejné rozdělení platí i pro ženy. Dále je pro zájemce připravena i kategorie Junioři/Juniorky (15-17 let), kteří ale nesmí zapomenout poslat organizátorům souhlas rodičů s jejich startem. Ani mladší ročníky si však nemusí zoufat, je pro ně totiž připraven Běh centrem Brna. Pro děti 11-14 let staré se jedná o minipůlmaraton a pro kategorii dětí od 6 do 10 let o minidesítku. Tu mohou běžet i ti úplně nejmenší, ale jen za přítomnosti zletilého doprovodu. Časový limit pro doběh závodů je nastaven tak, aby jej pokud možno zvládlo splnit co nejvíce účastníků. Pro půlmaraton jsou to tři hodiny a pro poloviční trať půldruhé hodiny.

Dalšími dvěma specialitami jsou Štafetový půlmaraton, kde budou soutěžit čtyřčlenné štafety bez rozdílu kategorií a Týmový půlmaraton, kde každý člen odběhne celou trať. Započítávat se budou časy tří nejlepších běžců z každého týmu, přičemž počet členů týmu není nijak omezen.

Na první tři závodníky kategorií mužů a žen v absolutním pořadí (napříč kategoriemi) 21097 a půl metru dlouhého závodu čeká v cíli finanční ohodnocení (pro desítku nejsou prémie vypsány). Za první místo vyinkasuje závodník 5000 Kč, za druhé 3000 a za třetí jeden tisíc. První tři v každé kategorii obou závodů navíc získají pohár a věcné ceny.

Pokud rádi běháte, chtěli byste zkusit otestovat vaše schopnosti a pokořit výzvu nebo se zkrátka chcete přijít pobavit doprovodným programem, dát si vychlazenou brněnskou desítku a podpořit běžce v cíli, neměli byste si tuto oslavu běhání nechat ujít. A pokud se rozhodnete závodit, mějte na paměti jedno. V tomto případě kolikrát opravdu není důležité zvítězit nad soupeři, ale především sami nad sebou.

PROGRAM:

9.00 start Běhu městem na trati minidesítka a minipůlmaraton

10.30 řazení závodníků hlavního závodu na start

11.00 start obou závodů

11.35 předpokládaný doběh vítěze závodu na 10,5 km

12.10 předpokládaný doběh vítěze půlmaratonu

13.30 vyhlášení výsledků, dekorování vítězů jednotlivých kategorií

 

V průběhu celého dne bude probíhat doprovodný program na náměstí Svobody

 

Autor: David Baláš pro Czech Sport Guru

Komentáře

Sportovci

Paragan jump tour

Jezdectví

Miloslav Michalíček

Kulturistika, street-workout, vzpirani

Jiří Michalík

Florball

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete