Vegetariánství

3. 4. 2014

Vegetariánství je dieta zaměřená na rostlinné potraviny, vylučující z jídelníčku především maso. Existují mnohé skupiny vegetariánů, někteří konzumují pouze syrovou rostlinnou stravu (vitariáni), jiní konzumují mléčné výrobky i vejce. Semivegetariáni mohou například jíst i tzv. bílé maso jako ryby a drůbež.

Představa jídelníčku silného a vytrvalého muže je u většiny lidí pořádný steak, kus masa či nějaká ta klobáska. Hlavně maminky nám odmala vštěpují, že polévka, nejlépe hovězí vývar, je grunt a maso je ,,špunt“. Chlap, chce-li být silný, potřebuje maso.

Vegetariánství zdravá strava Czech Sport Guru

Ano, bylo tomu tak, dokud se neobjevil životní styl zvaný vegetariánství. Nejčastějším znakem je vyloučení masa a veškerých živočišných produktů z jídelníčku, dále je to ale i odmítání kosmetických přípravků, jež byly testovány na zvířatech či dokonce výrobky, do kterých byly použity živočišné produkty. Nenakupují oblečení z kůže, kožešin či hedvábí. Zkrátka nepodporují nic, co by vedlo k omezení práv zvířat.

Opravdu je ale vegetariánství jen výstřelkem moderní doby? První zmínky o vegetariánech pochází již ze starověkého Řecka, kde jedním z prvních vyznavačů tohoto stylu byl například Pythagoras. Po rozšíření křesťanství se na vegetariány v Evropských zemích zapomnělo. Známým se tento životní styl stal opět až v 19. století, kdy bylo toto stravování moderní záležitostí, a tak i další ze silných mužů, který před celým světem působil jako nejagresivnější a nejnásilnější nacista, Adolf Hitler, nejedl maso.

A tak mě zajímala otázka, zda doopravdy maso potřebujeme ke svému životu, k tomu abychom byli silní a plní energie, či zda konzumujeme steaky, salámy a šunky, jen proto, že nám zkrátka chutnají.

Vegetariánství jako životní styl zdravá strava ovoce a zelenina Czech Sport Guru

Maso obsahuje důležité bílkoviny, železo, vápník nebo vitamín B12, živiny důležité pro sportovní trénink a budování svalové hmoty. Tyto živiny však můžeme konzumovat i v jiné podobě, jako jsou tofu, sója, mléčné výrobky, luštěniny, ovoce, cereálie či dýňová semínka. Pokud si budeme poměr živin pečlivě hlídat a zařadíme do našich jídelníčků zdravější potraviny obsahující bílkoviny, může být vegetariánská strava velice prospěšná našemu zdraví. Snižuje se zejména výskyt civilizačních chorob či množství cholesterolu v krvi, díky nízkému obsahu nasycených tuků.

Sportovci vegetariáni, musí přísunu železa věnovat velkou pozornost. Praktickým tipem, jak dobře vstřebávat non-hem železo i bez masa, je například konzumace luštěnin, listové zeleniny či cereálií v kombinaci s vitaminem C. Citrusové ovoce s cereáliemi, či fazole s citrónovou šťávou pomáhají vstřebávat železo do střev.

Důkazem toho, že vegetariáni nejsou jen slaboši, zobající zrní, je i například thaiboxer Jan Müller. Přes dvacet let se nedotkl masa, a přesto se stal mistrem světa v thajském boxu v super těžké váze.

Dalšími slavnými sportovci, kteří srší svojí energií, která ani náhodou nepramení z masa, jsou například Mike Tyson, finský běžec Paavo Nurmi, plavec Murray Rose či tenistka Martina Navrátilová.

Autor: Kristýna Šrédlová pro Czech Sport Guru

Komentáře

Sportovci

Jonáš Fiedler

Atletika

František Danda Danda

Horolezectví

Michal Láník

Cyklistika

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete