Poslední dobou se často hovoří o tzv. barefoot runningu, čili běhání naboso. Jedni jsou jeho příznivci, druzí odpůrci. Jedni upozorňují na to, že běhat bosky je nejpřirozenější způsob pohybu pro člověka hned vedle chůze naboso. Často argumentují tím, že v pravěku žádné tenisky neexistovaly. Druzí zase zastávají názor opačný, že člověk dnešní doby není uzpůsobený na chůzi (či běh) naboso, protože se této přirozenosti již před dlouhými lety vzdal a jeho nohy si již zvykly na pohodlí bot.
Při barefoot běhu se prakticky člověk učí znovu běhat. Zapojuje jiné svaly a učí se je používat. Chodidlo při něm funguje přirozeněji, zlepšuje se cit pro vnímání povrchu a díky tomu se zlepšuje došlap a technika vůbec. Podle odborníků působí chodidlo jako přirozený tlumič, proto by teoreticky nebylo zapotřebí umělého tlumiče, který se přidává do speciálních běžeckých bot. Moderní běžecké boty nás totiž nutí dopadat na patu kvůli své konstrukci, což není přirozené. Harvardská univerzita dokázala, že naše tělo je stavěné tak, aby dopadalo na střed až špičku chodidla, protože na tento styl dopadu je naše chodidlo uzpůsobeno. Zapojujeme tím také přirozené tlumiče, jako jsou klenba, svaly a šlachy chodidel. Tím se posilují chodidla a svaly nohou a zlepšuje se celé držení těla.
Začít se má ale velmi, opravdu velmi pozvolna. Kamil Vedral, majitel firmy dodávající do České republiky Vivobarefoot boty a velký milovník běhu naboso či se speciální obuvi barefoot, doporučuje před koupením speciální obuvi, aby si každý vyzkoušel běh naboso. Je to nejekonomičtější způsob a člověk si vyzkouší, jestli ho to vůbec baví. Přitom zjistí, že běhat naboso po asfaltu není nijak nepříjemný pocit, spíše naopak. A pak můžete vyrazit koupit si své první barefoot boty. Ovšem boty na běžné nošení, aby si člověk zvykl. Poté následují boty na běhání, Kamil Vedral doporučuje ty s multiterénní podrážkou. Je to nový začátek a jako takový potřebuje čas a dokonale zvládnutou techniku běhu. Můžete přitom vyhledat odbornou pomoc, kterou najdete v Praze, kde funguje první Barefoot běžecká klinika, kde vám certifikovaný trenér pomůže s vaší technikou.
Ze začátku se doporučuje běhat krátké tratě, svou původní trať zkrátit klidně na třetinu, a běhat s vnitřní vložkou. Neběhejte ani dva dny za sebou a dopřejte svalům a šlachám čas na regeneraci. Odborníci z Vivobarefoot doporučují, abyste chodidla pravidelně procvičovali, například tím, že budete zvedat zátku od PET lahve ze země prsty na nohou. A zde několik doporučených rad Mgr. Ivy Bílkové z FYZIOkliniky fyzioterapie, které neuškodí ani těm, jež zůstanou věrní „starým“ praktikám:
- Při běhu by se měla pánev posunout lehce dopředu, tím se i trup nakloní dopředu a posune se tak těžiště celého těla.
- Hrudní kost směřuje vzhůru a očima sledujeme prostor před sebou, tedy hledíme k obzoru, tím se osa našeho těla krásně vzpřímí.
- Ramena směřují od uší dolů, jsou uvolněná, čímž zbytečně nezatěžujeme šíjové svalstvo.
- Dýcháme směrem do břicha, plným dechem, tedy dechem břišním a hrudním.
- Lokty jsou mírně pokrčené, tvoří tupý úhel, tedy úhel větší než je 90 stupňů.
Barefoot running se velmi rychle rozšířil i k nám, o čemž svědčí skutečnost, že v Praze se bude konat již druhý ročník Prague Barefoot Run, a to 7. 6. 2014 v parku Ladronka. I vy můžete startovným přispět na dobrou věc, pomoci konkrétnímu dítěti z dětského domova, a to klidně příští rok, hned poté, co si na barefoot zvyknete.
Je samozřejmé, že ne každému bude tato nová běhací technika vyhovovat. Nemůžeme však opominout skutečnost, že svá pozitiva to má. Ačkoli se mnozí snažili dokázat spíše negativa barefoot, příliš se jim to nepodařilo. Je tedy jediná možnost, jak se přesvědčit o tom, zdali i vy se stanete milovníky tohoto „nově“ příchozího způsobu pohybu. Zujte se a běhejte. Ale opatrně a dávejte pozor, na co šlapete.
Autor: Renata Kufová pro Czech Sport Guru