Snowpark v Soči trápí i české jezdce!

5. 2. 2014

Krasnaja Polnaja - Milovníci zimního freestylu se těšili, až se na olympijských hrách v Soči poprvé představí slopestyle lyžařů a snowboardistů. Zatím ale novou disciplínu provází jen trable.

Trať, kde jezdci předvádějí divácky atraktivní kousky, je podle mnohých sportovců nedotažená a hlavně nebezpečná. Norský snowboardista Horgma si na ní při tréninku zlomil klíční kost, Finka Merika Enneová po pádu opouštěla areál na nosítkách, a Shaun White, možná největší favorit závodu, se po několika pádech v tréninku raději ze slopestylu odhlásil.

„Po absolvovaných tréninkových jízdách, i po úpravě trati, a potom, co jsem viděl, jak se jiní závodníci zranili, jsem usoudil, že riziko zranění je příliš velké. Nechci ohrozit své další olympijské cíle,“ uvedl ve středečním prohlášení White, který je ve snowboardingové komunitě považován za žijící legendu.

Dráhu v Rosa Chutor Extreme Parku kritizují i čeští olympionici. Hned po prvním tréninku si stěžoval trenér snowboardistky Šárky Pančochové Martin Černík.

„V první jízdě to nemělo cenu nějak hrotit. Skoky jsou extrémní. Jedna chyba by znamenala konec olympiády,“ obával se kouč medailové naděje.

Skála: Budu muset jet na jistotu

Stejný názor mají i lyžaři, kteří olympijský závod absolvují na stejné trati. Aktuálně.cz to řekl český reprezentant Marek Skála. „Souhlasím, že trať není vůbec bezpečná. Je taková, že budu rád, když jízdu odjedu na jistotu bez nějakého pádu,“ přiznal 24letý lyžař.

Hned po prvních trénincích se sice sešli trenéři a jezdci a dohodli se na úpravách, organizátoři je ale provedli jen nepatrně. „Upravili jen něco málo, což mě mrzí. Hlavně provedení skoků by mělo být lepší. Doufal jsem, že na olympiádě budu moct předvést to nejlepší, takhle budu muset jet na jistotu,“ říká zklamaně Skála.

Dráha slopestylu se ale neskládá jen ze skoků, ale i z různých překážek, jako je zábradlí, na kterých mohou jezdci předvádět triky. Tato pasáž většinou sportovcům vyhovuje, hlavní problémem zůstávají skoky.

„Ano, tato část tratě mi vyhovuje a bavím se na ní. Jediné, na co jsem si ještě nezvykla jsou právě skoky. Jsou nebezpečnější a vyšší než jsem předpokládala,“ říká 23letá slovenská reprezentantka ve slopestylu lyžařů Zuzana Stromková.

Skála i Stromková mají jedno společné. Protože je jejich sport na olympiádě poprvé, budou svými výkony v Soči zároveň bojovat za jeho popularizaci ve svých zemích.

Slopestyle, od Youtube až na OH

„Když jsem začínala, jezdilo tuto disciplínu tolik jezdců, že bych je spočítala na prstech jedné ruky. Takže už tehdy jsem vlastně byla takovou průkopnicí. Teď jsem moc ráda, že se můžu účastnit tak velkého závodu, jakým je olympiáda, a reprezentovat tak Slovensko,“ říká Stromková.

Slopestyle nabral za poslední roky na obrátkách. Od zábavy několika nadšenců, kteří skákali na provizorních můstcích a své nejlepší kousky si natáčeli na Youtube, se tento sport posunul až na závody pod pěti kruhy.

„Je to úlet, kam se slopestylové lyžování posunulo. Když jsem s tím začínal, vůbec jsem netušil, že se jednou dostanu na olympiádu. Jezdil jsem jen pro zábavu, tohle je příjemný bonus,“ vzpomíná Skála.

Ten si prožil těsně před uzávěrkou nominace trochu horor. Nejprve ve schválené nominaci figuroval, po přepočítání kritérií z ní vypadl, ale na poslední chvíli se zase zpátky dostal. „Trochu jsem to prožíval, ale tak nějak jsem tušil, že to dopadne dobře,“ přiznal.

Zároveň doufá, že pomůže k tomu, aby se o slopestylu v České republice víc vědělo. „Podle mého je to jeden z divácky nejatraktivnějších sportů na olympijských hrách, proto by tomuto sportu mohlo Soči pomoct,“ dodává český jezdec. Otázkou ovšem zůstává, nakolik mu „pomůže“ nebezpečná trať.

Zdroj: Aktuálně.cz

Komentáře

Sportovci

Marcel Kolka

Fotbal, futsal

Veronika Kančiová

Fitness

Lukáš Sejkora

Fotbal

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete