Skvělé! Davisův pohár se vrací domů, tenisový profesor Štěpánek hladce rozhodl

17. 11. 2013

Dnes 13:53 – Bělehrad
(Aktualizováno: 16:18)
Davis Cupu vládnou Češi! Tenisová parta vedená Tomášem Berdychem a Radkem Štěpánkem v Bělehradě obhájila loňský triumf a ve finále porazila Srbsko 3:2. V první nedělní dvouhře Novak Djokovič podle očekávání porazil Berdycha 6:4, 7:6, 6:2 a vyrovnal. V rozhodujícím pátém duelu se však naplno projevily Štěpánkovy zkušenosti. S grácií tenisového profesora porazil mladého Dušana Lajoviče 6:3, 6:1, 6:1 a stejně jako loni v Praze proti Španělům zajistil zlatý bod.

Český reprezentant Radek Štěpánek v utkání proti Srbovi Dušanu Lajovičovi.
Český reprezentant Radek Štěpánek v utkání proti Srbovi Dušanu Lajovičovi.
Michal Kamaryt
ČTK

Berdych má s Djokovičem krajně nepříznivou bilanci. Po neděli stále platí, že ze 17 vzájemných zápasů vyhrál pouhé dva. V Davis Cupu už se se srbským tenistou střetl v semifinále v roce 2010, kdy prohrál ve čtyřech setech. Srbsko tehdy v soutěži získalo celkový triumf.

Během pátku a soboty nečelil Berdych při svém podání ani jedinému brejkbolu, tentokrát hned dvěma ve čtvrté hře. Oba však údery na hranici rizika odvrátil, dalších čtyř se zbavil v osmém gamu a miláček domácích fanoušků jen vztekle mrštil raketou o zem. Berdych držel s favoritem dlouho krok, až v desátém gamu, který trval bezmála čtvrt hodiny, si ale Srb vypracoval celkem čtyři setboly a poslední z nich po Berdychově nevydařeném stopbalu už využil k zisku první sady.

Ve druhém dějství ubylo delších výměn, oba borci se opírali především o svůj servis. V deváté hře svitla Berdychovi naděje, při Djokovičově podání vedl 40:15 a měl tak poprvé v zápasu šanci na brejk. Srbská dvojka světového žebříčku však nebezpečí odvrátila a set dospěl až do tie breaku. V něm rodák z Valašského Meziříčí vedl 4:2 a 5:4, ale chyba při bekhendovém voleji a vzápětí těsný aut přinesly Djokovičovi setbol. A domácí hrdina jím nepohrdl.

Hned v první hře třetího setu ztratil Berdych své podání, což byla voda na favoritův mlýn. Djokovič mu vzal servis ještě jednou a rychle zápas ukončil.

„Djokovič má vynikající formu, hraje skvěle. Navázal na to, že jeho hra na podzim je skvělá,“ uznal Berdych v rozhovoru pro Českou televizi. „Od začátku do konce to bylo vyrovnané utkání. Že mě třikrát brejknul, není při jeho kvalitách až takové překvapení. Snažil jsem se s ním vydržet od začátku do konce, bohužel byl lepší.“

Na tahu tedy je Radek Štěpánek. Hraje proti Dušanu Lajovičovi, 117. hráči žebříčku. Odpadla tak možnost, že by trenér srbského mužstva Goran Obradovič do hry poslal zkušenějšího Ilju Bozoljace ze třetí stovky světového pořadí.

Zdroj: www.sport.cz

Komentáře

Sportovci

Robert Friedrich

Enduro, motocross

Arlind Sulejmani

Box

Jaroslav Lang

Sportovní střelba

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete