Podívá se český talent Jiří Veselý v této sezoně poprvé do nejlepší padesátky?

24. 3. 2014

Minulou sezonu začínal na 260. místě žebříčku ATP. Nyní už je dvacetiletý rodák z Příbrami na 73. pozici a pošilhává po nejlepší padesátce. Přinese mu turnaj v Miami další posun vzhůru?

Jiří Veselý se narodil 10. července 1993 a tenis začal hrát ve čtyřech letech, když trénoval proti zdi, která mu neúnavně vracela jeden míček za druhým. Jeho prvním trenérem byl zároveň jeho otec Jiří Veselý. V roce 2012 se domluvil na spolupráci s bývalým pátým hráčem světa Jiřím Novákem. Tato spolupráce však vydržela pouze rok a od únoru roku 2013 jej vede nehrající daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

V roce 2011 se tento 198 centimetrů vysoký levák stal prvním Čechem, kterému se mu podařilo vyhrát juniorské Australian Open ve dvouhře a k tomuto úspěchu přidal i titul ze čtyřhry se Slovákem Filipem Horanským. V této sezoně se také poprvé podíval do daviscupového týmu, přesto že neodehrál žádný soutěžní zápas.

V listopadu loňského roku byl vyhlášen Hvězdou zítřka organizací ATP, která takto oceňuje nejmladšího hráče, který zakončí sezonu v první světové stovce. Do této společnosti poprvé nahlédl 8. července, dva dny před jeho dvacátými narozeninami. Rok 2013 uzavřel s nelichotivou bilancí 0-7 na turnajích ATP World Tour, nicméně podařilo se mu vyhrát tři turnaje kategorie Challenger v Turecku, Ostravě a Liberci. K tomu ještě dvakrát skončil jako poražený finalista, a na turnajích této kategorie tak zakončil sezonu s bilancí 31-8.

Letošní rok začal výhrou proti Jeevanu Nedunchezhiyanovi na turnaji v Chennai, který je označen jako ATP World Tour 250. V dalším kole však skončil na raketě Edouarda Roger-Vasselina. Následoval turnaj v Sydney, kde se nedokázal prokousat nástrahami kvalifikace a poté už bylo na programu Australian Open, kde svedl téměř čtyřhodinovou bitvu s Kevinem Andersonem. Český talent se dostal do vedení 2:0 na sety, ale ani to mu bohužel nestačilo k postupu. Následující tři sety ztratil všechny poměrem 4:6.

Velmi povedenými výkony se Jiří Veselý prezentoval na turnaji kategorie Masters v Indian Wells na začátku tohoto měsíce. Před utkáním prvního kola dostal příležitost si zatrénovat se sedmnáctinásobným grandslamovým šampionem a svým velkým vzorem Rogerem Federerem, a možná i to mu pomohlo k úspěchu na tomto vysoce ceněném turnaji. Dokázal porazit výše nasazené Igora Sijslinga a Pabla Andujara a dostal se do třetího kola, kde nebyl daleko od senzace proti Andy Murraymu. První set vyhrál v tiebreaku a ve druhé i třetí sadě měl za stavu 4:3 výhodu brejku. Ani jednou však nedokázal set doservírovat a Andy Murray nakonec vyhrál po boji 6:7(2), 6:4, 6:4. I přes tento nezdar byl pro něj turnaj velkým příslibem do budoucna a ukázal mu, že se může měřit i s těmi nejlepšími. Zároveň poskočil v novém vydání žebříčku na aktuální 73. pozici.

Tenista Jan Veselý a Roger Federer Czech Sport Guru

Vlevo švýcarská legenda Roger Federer. Zdroj: Facebook Jiřího Veselého

Tento týden bojuje Jiří Veselý na dalším tisícovém podniku kategorie Masters v Miami. V prvním kole zvládl souboj s Italem Filippem Volandrim 6:4, 7:6(1). Jeho dalším soupeřem bude 32. nasazený Feliciano Lopez a pokud by dokázal v dnešním zápase porazit i jeho, může se ve třetím kole pravděpodobně znovu těšit na utkání s Andy Murraym, tak jako v Indian Wells.

Jeho velkou zbraní by měl být levácký servis, který ovšem ještě není tak kvalitní, jak by si sám přál. Dokáže nasázet v zápase patnáct es, ale také nastřádat deset dvojchyb. Jakmile se mu podaří získat větší vyrovnanost a zvýší procento prvního podání, aby snadněji získával přímé body, může začít pomýšlet na velké úspěchy. Má dobrou úderovou jistotu od základní čáry a především z bekhendu hrozí soupeřům velké nebezpečí.

Momentálně ztrácí vytáhlý Čech na padesáté místo žebříčku 245 bodů a již teď je jasné, že si připíše minimálně 25 bodů za výhru nad Volandrim. V případě postupu do třetího kola by to bylo dalších 20 bodů. V takovém případě už by se mohl posunout i k 65. příčce, ale k tomu je zapotřebí nejprve porazit Lopeze. Jisté tedy nyní je pouze to, že i po turnaji v Miami se Jiří Veselý znovu posune žebříčkem nahoru, a to nejméně na 70. příčku, neboť někteří hráči nad ním jsou již z turnaje vyřazeni nebo zde vůbec nestartovali. Jediná reálná hrozba zezadu se skrývá v Bernardu Tomicovi, který na něj ztrácí pouhých 10 bodů.

Že je Jiří Veselý velkou nadějí do příštích let, je zřejmé. Již zkraje sezony přišli povzbudivé impulzy v podobě prvních vítězství na ATP World Tour, výhry setu nad Andym Murraym či otočení zápasu proti Igoru Sijslingovi z 2:5 ve třetí sadě v Indian Wells.

Může být Miami pro český talent průlomovým turnajem?

Autor: David Baláš pro Czech Sport Guru

Komentáře

Sportovci

Zdenek Piekarz

Atletika, beach-fotbal, beh, cyklistika, fitness, fotbal, gymnastika, hokej, kulecnik, kulturistika, plavani, sprint, squash, tenis

Ladislav Juhás

Fotbal

Denisa Tomankova

Freestyle BMX

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete