JAK NA SPONZORING 13: Péče o sponzora, aneb jak se starat o sponzora

22. 10. 2016

Když víme jak sehnat sponzora na základě kvalitně zpracované projektové dokumentace pro jednání se sponzory, dokonce jsme sponzora získali, musíme se naučit pečovat o sponzora. Nicméně ještě daleko před získáním sponzora bychom měli vědět, jak s partnerstvím se sponzorem zacházet, jak jej budovat, rozvíjet a pečovat o subjekt, který je zdrojem sportovcova příjmu.

Jakmile získám sponzora, nastává otázka ‚‚Co mám dělat, když získám sponzora’’?, ‚‚Jak vypadá péče o sponzora’’?

Péče a spolupráce se sponzorem má několik pravidel a nemusíme pro názorné příklady chodit daleko od obchodního partnerství.

Pakliže sponzorovi něco slíbíte, dodržte to. Nesnažte se sponzora balamutit, hledat cesty jak ušetřit a vydělat na tom, že dáte sponzorovi méně, než jste se domluvili (méně, než je uvedeno ve sponzorské smlouvě). Naopak, dávejte více a věřte, že se Vám to mnohonásobně vrátí. Pakliže dostanete nápad, jak sponzorovi nad rámec smlouvy  poskytnout bonus, který nebude stát mnoho peněz ani času, neváhejte a potěšte sponzora! Moc dobře známe hodnotu nečekaného obdarování a pocit, který se dostaví z takovéhoto skutku. Budujte se svým sponzorem vztah i prostřednictvím těchto maličkostí. Neznamená to však, že budete sponzora neustále zahrnovat dary a podbízet se mu, rozhodně netlačte na pilu. Občas sponzorovi zavolejte, zeptejte se na spolupráci ze strany sponzora, jestli můžete s něčím pomoci, atd. Zkrátka je mnoho co udělat a říci pro budování přátelského vztahu. Například společný oběd, večeře, sportovní aktivita, či jiné další příležitosti mohou partnerství se sponzorem více upevnit. Tyto aktivity je vhodné načasovat před nebo po konání akce, které se sponzor stal partnerem a na kterou přispíval.

Průvodce sponzoringem, návod jak získat sponzora, kde sehnat sponzoring, sponzorství, dar, reklama a marketing, pruvodcesponzoringem.cz, nabídka pro sponzora

Neprodleně po ukončení akce je nutné vyhodnotit úspěšnost sponzorských aktivit, kontaktujte sponzora, abyste i od něj získali zpětnou vazbu. Následně je nutné vyhodnotit dosažení cílů a vypracovat soubor dokumentů nazvaný hodnotící dokumentace sponzorských aktivit. Jakmile je hodnotící dokumentace sestavena, znovu kontaktujte sponzora, domluvte si schůzku předejte mu vypracované vyhodnocení. Z hodnotící dokumentace můžete získat mnoho informací, které se Vám budou hodit při psaní příští nabídky pro sponzora. Oběma stranám se bude hodit vědět, co by bylo možné vylepšit a jak se posunout ve sponzorských aktivitách o krok dále. Z hodnotící dokumentace se dozvíte, že například můžete nabídnout něco, pomocí čeho prodloužíte partnerství a spolupráci se sponzorem o několik dalších let.

Buďte kreativní, hledejte cesty, jak sponzora potěšit a právě díky těmto aktivitám si budete sponzora k sobě přitahovat. Určitě nám dáte zapravdu, že sponzor bude raději spolupracovat s někým, s kým je v pravidelném kontaktu, těší ho spolupráce, občas získá nějaký bonus, zážitek, překvapení, cokoliv dalšího nad rámec smlouvy a navíc bude partnerství přinášet očekávaný obchodní jev z předem stanovených cílů.

Pakliže nevíte jak sestavit hodnotící dokumentaci a potřebujete poradit, jak se starat o sponzora, neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vám pomůžeme budovat se sponzorem dlouhodobí partnerský vztah, ze kterého budete těžit jak Vy, tak sponzor v takovém poměru, který bude pro obě strany extrémně výhodný.

V dalším článku se zaměříme na budování a ochranu sportovní kariéry.

Hledám sponzora - kde najít sponzora - jak získat sponzora - jak napsat žádost o sponzoring - vzor žádosti o sponzoring - jak oslovit sponzora - jednání se sponzorem - czechsportguru.cz

CzechSportGuru.cz

Komentáře

Sportovci

Ondřej Hošek

Biatlon

Patrik Fabián

Freestyle BMX

Pavlína Vargová

Triatlon

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete