Čech je novým rekordmanem Chelsea, United konečně vyhráli

11. 1. 2014

Petr Čech v dresu Chelsea

Londýn – Rekordní 209. nulu v brance Chelsea si připsal Petr Čech, který tak přispěl k výhře svého týmu 2:0 na hřišti Hullu. Za tým ze západu Londýna se prosadil nejdříve vynikající ranou zpoza pokutového území Eden Hazard, ke konci utkání vítězství Chelsea potvrdil Fernando Torres. Výhru si připsal i Manchester United, který konečně dokázal v letošním roce po třech porážkách v řadě získat tři body.

„Chceme ligu vyhrát, a tak doufám, že čistá konta nás dovedou k tomuto cíli,“ řekl po utkání Petr Čech, pro něhož měl slova chvály i trenér José Mourinho. „Je téměř deset let na vrcholu. Teď překonal Bonettiho rekord a příští rok zřejmě překoná i rekord Premier League,“ hodnotil svého svěřence portugalský trenér.

Čech neměl příliš obtížný zápas, Hull Chelsea příliš neohrozil, k čemuž dopomohla také výrazně zlepšená obranná činnost londýnského klubu. Ten v posledních pěti utkáních inkasoval pouze čtyřikrát.

Směrem dopředu se však Blues dlouho trápili, v úvodních fázích jim vázla kombinace a nevypracovávali si příliš gólových příležitostí. Největší šanci pak zahodil Oscar, který se po pohledné souhře Colea s Hazardem ocitl sám před McGregorem, skotský brankář však famózně vyrazil míč nad bránu.

Chelsea v druhém poločase působila soustředěněji, přestože nadále nebyla příliš přesvědčivá v ofenzivě. Již deset minut po změně stran se však po patičce Colea dostal k míči Hazard, který si hledal na hranici šestnáctky místo, až propálil nalezenou skulinu mezi třemi hráči a míč zapadl přesně k pravé tyči.

Hull se ani po obdržené brance nezlepšil, v útočné činnosti byl velmi krotký, naopak Chelsea si dobře hlídala prostory ve středu hřiště a vyrážela do nebezpečných protiútoků. Ke konci utkání se až k McGregorovi dostal Torres, a překonal gólmana Hullu ranou k bližší tyči. Chelsea se tak dostala do vedení v Premier League, do konce kola ji ještě může sesadit Arsenal a Manchester City, které ještě mají zápasy k dobru.

Adnan Januzaj v utkání proti Swansea

United vybojovali první výhru v roce 2014

Manchester United zvítězil nad Swansea a podal jeden z nejlepších výkonů v sezoně. V prvním poločase sice domácí měli dobré příležitosti, jejich záloha však nefungovala podle představ, po půlhodině hry měli Swans míč ve své moci téměř v 70 % času.

Záhy po změně stran se však již mohli United radovat. Januzaj si vyměnil pozice s Kagawou, belgický křídelní záložník výborně podržel balon, odcentroval, letící míč obrana Swansea odvrátila pouze na nabíhajícího Welbecka, jehož hlavička ještě nepřekonala Tremmela, dorážka Valencii však již ano. Opakované záběry poté sice potvrdily, že ekvádorský záložník byl při Januzajově centru v ofsajdu, rozhodčí však proti brance nenamítali.

Swansea se snažila tvořit hru, byli to však dobře napadající, kombinující United, kteří ji kontrolovali i díky výborně hrajícímu duu Carrick – Fletcher, a nepustili hosty do vyložené šance. Když po necelé hodině hry přidal Danny Welbeck druhou branku, bylo již v podstatě o vítězi utkání jasno. Tým Davida Moyese tak získal důležité tři body, které jej udržují na dosah příčkám zajišťujícím místo v Lize mistrů, a odvrátil prvotní vlnu negativního rozpoložení okolo klubu.

Adam Johnson slaví hattrick v dresu Sunderlandu

Tottenham zdolal Crystal Palace, hattrick vystřílel Adam Johnson

Tottenham po příchodu kouče Tima Sherwooda neoplývá zářnou pohárovou formou, když pod anglickým trenérem vypadl jak z ligového, tak anglického poháru. V lize je však zatím téměř bezchybný. Tentokrát Spurs přemohli Crystal Palace, přestože jejich výkon nebyl ideální. Hned v úvodu utkání mohli jít hosté, kteří před utkáním byli na sestupové 18. příčce v Premier League, do vedení. Penaltu po faulu Dembélého na Chamakha, však neproměnil Jason Puncheon, když míč poslal vysoko nad břevno.

První poločas plný šancí nakonec skončil bez branek, do toho druhého pak vstoupili lépe domácí, když na sebe po pěti odehraných minutách Adebayor navázal dva stopery, dokázal prodloužit nakopávaný míč na Eriksena, který se sám před brankářem nemýlil. Vítězství Tottenhamu pak stvrdil skvělým individuálním prosazením útočník Jermaine Defoe, který na konci února přestoupí do Toronta.

Everton se vítězstvím nad Norwichem dostal na čtvrtou pozici, a to minimálně do zítřejšího utkání Liverpoolu na hřišti Stoke. Skóre utkání otevřel parádní trefou po 23 minutách Gareth Barry, na 2:0 pak zvýšil po necelé hodině hry Kevin Mirallas. Překvapivým hattrickem v dresu o záchranu bojujícího Sunderlandu se blýskl Adam Johnson a i díky bývalému záložníkovi Manchesteru City tým ze severovýchodu Anglie nečekaně potopil Fulham na jeho vlastním hřišti 4:1.

Důležitou výhru po dvou pohárových debaklech si připsal West Ham, který porazil Cardiff 2:0, naopak prohru 0:1 na hřišti Southamptonu zaznamenal West Bromwich, v jehož dresu odehrál závěrečných sedm minut Matěj Vydra.

Výsledky 21. kola Premier League

Hull – Chelsea 0:2 (56. Hazard, 87. Torres), Everton – Norwich 2:0 (23. Barry, 59. Mirallas), Fulham – Sunderland 1:4 (52. Sidwell – 29., 69. a 85. z pen. A. Johnson, 41. Ki Song-jung), Tottenham – Crystal Palace 2:0 (50. Eriksen, 73. Defoe), Southampton – West Bromwich 1:0 (66. Lallana), Cardiff – West Ham United 0:2 (42. Cole, 90. Noble), Manchester United – Swansea 2:0 (47. Valencia, 59. Welbeck).