5. CHYBA VYTRVALCŮ: VOLBA POTRAVIN A JEJICH ČASOVÁNÍ PO SPORTOVNÍM VÝKONU

17. 11. 2014

Víte, kdy skutečně roste vaše výkonnost? A v jaké fázi se nejvíce rozhoduje o únavě znatelné na následujícím tréninku? Odpověď lze najít v následujícím grafu:

Czech Sport Guru - sportovní výkon

Výkonnost roste ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku! Mnozí sportovci se chybně domnívají, že k růstu výkonnosti dochází během tréninku, ale opak je pravdou. Trénink znamená pokles výkonnosti, růst únavy a vyčerpání, kdy se organizmus nachází v nežádoucím stavu katabolismu (nedostatek energie).

Z grafu je zřejmé, že k růstu výkonnosti dochází v následné fázi regenerace (zotavení) a poté ve fázi tzn. superkompenzace (adaptace), kdy se organizmus snaží přizpůsobit a lépe připravit na předcházející negativní zkušenost tím, že se jakoby předzásobí. Tato fáze se tak nejvíce podílí na růstu výkonnosti. Proto bychom ji neměli nijak omezovat nebo zkracovat, ale maximálně podpořit. Správné tedy je chápat regeneraci jako nedílnou součást tréninku. Ba co více, brát ji jako jeho nejdůležitější část.

Jelikož chápeme regeneraci jako zřejmě nevýznamnější aspekt efektivního rozvoje naší výkonnosti, budeme se regeneraci věnovat detailně v tomto díle.

Taková regenerace, to je tak trochu alchymie, která ale má své fyziologické zákonitosti. A kdo je bude dodržovat, bude mít oproti soupeřům náskok. A to hned trojí, protože díky lepší regeneraci:

a) můžete zařazovat více tréninkových jednotek,

b) můžete i častěji absolvovat intenzivní tréninky, které se nejvíce podílejí na růstu výkonnosti,

c) půjdete do závodu optimálně připraveni, tedy s dostatkem energetických zásob.

Jak na to?

První fáze regenerace: prvních třicet minut po výkonu

Tomuto časovému období se říká tzv. anabolické okno. Anabolismus je opakem katabolismu. A jestliže jsme si řekli, že v katabolismu je tělu ouvej a je unavené z nedostatku energie, tak naopak v anabolismu je mu moc prima a má dostatek energie, aby mohlo opravovat poškozené tkáně nebo regenerovat svalová vlákna a případně i stavět nová. A především, aby doplňovalo vyčerpané zásoby – v případě vytrvalce jsou to nejčastěji zásoby důležitého svalového glykogenu.

Půlhodinka těsně po tréninku znamená, že buňky jsou maximálně otevřeny všemu, co jim pomůže se zastavením katabolismu a co nejrychlejším navozením anabolismu. Z důvodu rychlé vstřebatelnosti se doporučuje nápoj v optimálním složení (sacharidy, aminokyseliny, vitamíny), protože zde jde skutečně o minuty. O minuty, které se pak přetaví v drahocenné vteřiny během závodu, takže jde vlastně o hodně.

Z následujícího grafu je patrné, že velmi důležitá je právě tato první regenerační fáze v první půlhodině po skončení výkonu.

Czech Sport Guru - správné časování

V závislosti na délce a intenzitě výkonu je optimální ihned po skončení výkonu postupně vypít:

- regenerační nápoj Enervit R2 sport, a to po delších vytrvalostních výkonech

- nebo regenerační nápoj Enervit R1 sport, a to zvláště po krátkých, ale za to intenzivnějších výkonech (např. tzv. opakovaný trénink, nebo posilovna)

- nebo Enervitam sport po lehčích trénincích (obsahuje směs aminokyselin BCAA a energie ze sacharidů)

Detailnější informace o tom, jaký ze tří výše uvedených nápojů je vhodný pro tu kterou sportovní aktivitu:

Enervit R2 sport:

- obsahuje 87% sacharidů (převážně v rychle vstřebatelné formě) a 13% bílkovin (ve formě rychle vstřebatelných aminokyselin)

- tímto poměrem je zabezpečeno rychlé doplnění sacharidů do svalových vláken (obnova vyčerpaného glykogenu) a živiny (aminokyseliny) pro svalová vlákna a obnovu jejich poškození

- tento poměr je optimální především pro dlouhodobější nepřetržité výkony delší než 90 minut

- v případě intenzivnějších nepřetržitých výkonů (závody, testy, těžké terény) je vhodné vypít „R2“ i u výkonů nad 45 minut

Regenerace Czech Sport Guru

Enervit R1 sport:

- obsahuje (v porovnání s „R2“ jen) 63% sacharidů a 20% bílkovin (ve formě rychle vstřebatelných aminokyselin)

- tento poměr je vhodný po výkonu, v němž nedošlo k tak výraznému vyčerpání svalového glykogenu, ale došlo k většímu tlaku na poškození svalových vláken

- takovými výkony může být například opakovaný (tedy přerušovaný) trénink s úseky s maximální intenzitou, kde je vysoký tlak na svalová vlákna, nebo opakované výběhy krátkých kopců, nebo cvičení v posilovně

- patří sem ale určitě i mnohé kolektivní nebo individuální hry, jako je basketbal, squash, hokej apod.

Podpora pro sportovní přípravu - Czech Sport Guru

Enervitam Sport

- toto je nápoj obsahující ve velké koncentraci aminokyseliny BCAA a z tohoto důvodu jej dávkují právě podle toho, kdy jsou BCAA doporučována

- je to jistě správně, ale Enervitam Sport má díky svému složení i více možných použití

- obsahuje 60% sacharidů a 28% aminokyselin BCAA (3,5 gramů v jednom sáčku)

- především díky vysokému procentu aminokyselin, obsaženému sacharidu (který aktivuje inzulin jako rychlejší nosič aminokyselin do svalů) a díky možnosti míchání do vody či nápoje má několik možností uplatnění:

  • umožní rychlou obnovu svalových vláken (díky vysoké koncentraci)
  • je možné jej přijímat i během výkonu formou nápoje
  • je vhodným regeneračním nápojem:

- samostatným po trénincích, při němž nedošlo k výraznému vyčerpání svalového glykogenu
- nebo doplněním k „R2“ nebo „R1“ po náročných výkonech

- kdy Enervitam Sport použít:

  • po výkonu:

- po lehkých trénincích (každý výkon poškodí svalová vlákna a vyvolá potřebu jejich opravy přijetím aminokyselin; zatímco lehký trénink nevyčerpá příliš glykogenu a není tedy třeba jej výrazněji doplnit)
- po vysoce intenzivních, ale významně krátkých výkonech
- po vysoce intenzivních výkonech je možné navýšit příjem aminokyselin právě díky Enervitam Sport

  • během výkonu

- jelikož během výkonu trvajícího déle než 90 minut dochází k tzv. glukoneogenezi, při níž se jako zdroj energie používají i aminokyseliny, je vhodné je právě během delšího výkonu přijímat – a právě forma doplňování pitím, do něhož je přimíchán Enervitam Sport, se zdá být tou optimální

Optimální časování dalšího intenzivního tréninku

Čím rychleji proběhne oprava svalových vláken a doplnění zdrojů energie, tím dříve může přijít intenzivní trénink jako impulz dalšího rozvoje výkonnosti. Když jej však zařadíme příliš brzy, může naopak dojít k negativním příznakům přetrénovaní a poklesu výkonnosti. Proto je rychlost regenerace tak důležitá. Graficky je to vyjádřeno v následujícím grafu s tím, že optimální zahájení dalšího tréninku je na vrcholu rostoucí křivky výkonnosti.

Servis a podpora pro sportovce v České republice - Czech Sport Guru

šedá křivka: trénink a následná doba regenerace bez sportovní výživy Enervit

- únava je během tréninku vyšší než s použitím Enervitu (červená křivka)

- následná regenerace trvá dlouhou dobu (při nevhodně sestaveném jídelníčku až 4 dny)

zelená křivka: regenerace s podporou regeneračního nápoje po výkonu

- navazuje na vysokou úroveň únavy po tréninku bez Enervitu

- následná regenerace je díky regeneračním nápojům a dostatečnému příjmu bílkovin kratší než bez Enervitu

červená křivka:

- únava je při tréninku díky sportovní výživě Enervit nižší

- následná regenerace je díky regeneračním nápojům a dostatečnému příjmu bílkovin o poznání kratší než bez regenerační výživy

Czech Sport Guru nabízí sportovcům regeneraci a výživové poradenství

Enervit R2 sport jako osvědčený optimální regenerační nápoj během povýkonové fáze každé tréninkové jednotky.

Druhá fáze regenerace: obnova vnitřního prostředí organizmu

Na půlhodinové anabolické okno byste měli navázat komplexním výživovým programem:

V druhé fázi regenerace (do 6 hodin po výkonu) je třeba dbát na:

- dostatečný a průběžný pitný režim

- příjem sacharidových jídel: první sníst do jedné hodiny po skončení výkonu (např. rizoto, těstoviny s masem, špenátové palačinky, rýžový nákyp, špagety apod.) o nemáte-li možnost sníst první jídlo do jedné hodiny po skončení výkonu, nejlepší řešení je přijmout druhou dávku regeneračního nápoje Enervit R2 sport, nebo Enervit R1 sport

- další dvě jídla pak každé s odstupem dvou hodin po tom předchozím (přičemž tato jídla již jsou spíše se středním glykemickým indexem a drobným zastoupením bílkovin)

- postupně navyšovat příjem bílkovin z důvodu oprav poškozených svalových vláken, zkvalitnění regeneračních procesů, podporu imunitního systému atd. o z důvodu rychlejší vstřebatelnosti a menšího zatížení organismu je vhodnější doplnit bílkoviny formou tzv. proteinových koncentrátů: například Enervit Soy protein, nebo vícesložkový Enervit Time Release4 (doporučujeme vypít první koktejl současně s prvním jídlem cca 1-2 hodiny po sportu, druhý koktejl pak večer)

Sójá pro sportovce - Czech Sport Guru

Sójový protein se zdá být optimálním doplňkem povýkonových jídel v druhé regenerační fázi, neboť kromě potřebných aminokyselin na obnovu poškozených svalových vláken dodá i další látky, které urychlí obnovu vnitřního prostředí organismu (sója má např. antioxidační vlastnosti, potlačuje činnost volných radikálů a snižuje hladinu stresového katabolického hormonu kortizol). Tato druhá fáze musí být tak dlouhá a tak intenzivní, jak dlouhý a intenzivní byl předcházející výkon. Je tedy jasné, že jinak budete přistupovat k lehkému 45 minutovému výklusu a jinak k regeneraci po náročném maratonu. Ale to asi není nic nového ;-)

Třetí fáze regenerace: podpora „regeneračního“ hormonu

Regeneračním hormonem v lidském těle můžeme nazvat růstový hormon. Ten je přirozeným hormonem lidského těla, stejně jako jiné známé hormony (např. inzulin, adrenalin apod.) a má za úkol regenerovat tkáně poškozené během dne, opravovat svalová vlákna a umožnit tělu hluboký odpočinek (regeneraci). Pro tělo sportovce je proto činnost růstového hormonu nezbytná.

Vylučování růstového hormonu se děje automaticky a přirozeně. V největší míře je vylučován v prvních hodinách spánku, ale my můžeme jeho činnost ovlivnit, a to:

- negativně tím, že se večer najíme rychlých sacharidů, tedy sladkostí, bílého pečiva, nevhodně upravené rýže nebo těstovin, které nadměrně zvýší hladinu krevního cukru (a potažmo inzulinu) a tím potlačí vyloučení růstového hormonu

- pozitivně, neboť vyloučení růstového hormonu můžeme podpořit příjmem bílkovin, a to optimálně těch, které přinášejí dlouhodobé uvolňování aminokyselin. Tímto procesem jednak podpoříme činnost růstového hormonu a tudíž regeneraci, a současně i zajistíme průběžné uvolňování „obnovovacích“ živin během noci. To je další přínos, neboť tělo tak nebude během noci strádat.

Abychom tedy podpořili činnost regeneračního růstového hormonu ve třetí (noční) fázi regenerace a současně i zamezili tradičnímu nočnímu lačnění (které vyústí až v nežádoucí katabolismus), doporučujeme vypít třicet minut před usnutím bílkovinový nápoj Enervit Time Release4 (vícesložkový zdroj bílkovin). Tento krok se zdá být pro vytrvalce velmi důležitý:

- podpoříte tak činnost regeneračního růstového hormonu

- zabráníte nočnímu katabolismu spojenému s poškozením svalových vláken

- současně navýšíte příjem bílkovin, které jsou pro vytrvalce nesmírně důležité pro zdraví a celkovou vitalitu

Kromě vícesložkového Enervit Time Release4 se nabízí rovněž Enervit Soy protein, který kromě výše uvedeného působí i uklidňujícími účinky na vyčerpaný organizmus třeba tím, že minimalizuje oxidační stres (což je běžná součást povýkonového stavu), potlačuje vznik volných radikálů i katabolického hormonu kortizol.

Zapojte do své regenerační fáze Enervit Soy protein:

- podpoříte tak činnost regeneračního růstového hormonu

- zabráníte nočnímu katabolismu spojenému s poškozením svalových vláken

- současně navýšíte příjem bílkovin, které jsou pro vytrvalce nesmírně důležité pro zdraví a celkovou vitalitu

- minimalizujete povýkonový oxidační stres a svalová poškození

- potlačíte vznik volných radikálů

- pomůžete snížit hladinu stresového katabolického hormonu kortizol

- dodáte tělu živiny, které vytrvalec nezbytně potřebuje pro své zdraví

Zdroj: ENERVIT (pro Czech Sport Guru)

Komentáře

Sportovci

Michaela Heclová

Inline bruslení

Daniela Rečková

Crossfit, fitness, kulturistika

Vojtěch Čížek

Fitness, free-run, motocross

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete