4. CHYBA VYTRVALCŮ: DÁVKOVÁNÍ PROTIKŘEČOVÝCH MINERÁLŮ

5. 11. 2014

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým protikřečovým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Křeče jsou spojovány s příjmem protikřečových minerálů, což je obecné pojmenování minerálů obsažených v potu. Jejich množství je uvedeno v tabulce číslo 1 a tabulce číslo 2.

Tabulka číslo 1: Ztráta elektrolytů v 1 litru potu:
sodík 460 – 1.840 mg / 1 l potu
chlor 177 – 2.130 mg
draslík 117 – 585 mg
vápník 12 – 80 mg
hořčík 5 – 36 mg
zdroj: Výživa pro maximální sportovní výkon, H. Skolnik a A. Chernus, Grada

Tabulka číslo 2: Elektrolyty obsažené v plazmě a potu hodnoty jsou vyjádřeny v gramech na litr

czech sport guru

zdroj: Nutritional strategies: satiety, weight loss and supplementation in sports, Enervit Equipe 2011

FAKTA O UVEDENÝCH MINERÁLNÍCH LÁTKÁCH, KTERÉ SE TÝKAJÍ SPORTOVCŮ:

Vápník
- zprostředkovává zúžení a rozšíření cév, čímž napomáhá udržovat hodnotu krevního tlaku a během výkonu se podílí na rychlejším transportu živin a metabolitů
- účastní se svalové kontrakce, přenosu nervových impulzů a vylučování hormonů
- klesne-li hladina vápníku pod organizmem hlídanou úroveň, následuje série hormonálních
signálů vedoucí až k uvolnění vápníku z kostí do krevního řečiště (čímž se může časem zvýšit riziko zlomenin)

Hořčík
- jeho nízká hladina může přispět ke svalovým křečím
- podporuje svalové kontrakce a přenos nervových impulzů podílí se na tvorbě bílkovin
- je důležitý pro obranyschopnost organizmu
- jeho deficit může vyvolat nevolnost, podrážděnost, svalovou slabost, záškuby či chvění víček, křeče a srdeční arytmii

Draslík
- elektrolyt, který vede elektrické impulzy buněčnými membránami (především ve svalové a nervové tkáni)
- pomáhá regulovat rovnováhu tekutin společně se sodíkem a chloridovými ionty
- podílí se na transportu glukózy do svalových buněk a na ukládání glykogenu

Sodík
- společně s draslíkem se podílí na regulaci rovnováhy tekutin
- vně buněk udržuje objem krevní plazmy a krevní tlak
- podporuje svalové kontrakce a přenosy nervových impulzů
- deficit vede ke křečím

Chlor
- udržování rovnováhy tělesných tekutin a elektrolytů
- podporuje trávení
- deficit vede ke svalovým křečím a únavě

Lze příznaky křečí minimalizovat?

Z uvedených funkcí jednotlivých minerálních látek vyplývá, proč jejich akutní nedostatek vyústí ve svalové křeče. A nepřímo z již napsaného i vyplývá, že křečím lze předcházet, nebo jejich příznaky alespoň potlačit. A to tím, že budeme minerální látky ztrácené potem zpětně doplňovat, nebo se na jejich ztráty dopředu připravíme. Ale čím a jak?

V případě Enervitu jsou protikřečové minerály obsaženy především ve třech produktech:
- Enervit Magnesium sport, který je za účelem předcházení křečí přímo vyroben
- Enervit G sport, iontový nápoj s obsahem minerálů obsažených v potu
- Enervit GT sport, energetické tablety, které současně obsahují i protikřečové minerály

1. PITÍM PROTI KŘEČÍM

Jednou z možných příčin křečí je nedostatečná hydratace (doplňování tekutin). Už 2-3 hodiny před sportem je dobré myslet na průběžné doplňování tekutin (v tomto čase je optimální čistá voda, případně s citronovou šťávou). A během výkonu by pak pití ionťáku (Enervit G sport) mělo být pravidlem.

Prvním důvodem je to, že příjmem tekutin zamezíte hypertonickému (příliš hustému) vnitřnímu prostředí organizmu. V příliš hustém prostředí neprobíhá přenos látek ani informací optimálně. Druhým přínosem iontového nápoje během výkonu je, že doplňuje energii ze sacharidů a rovněž i minerální látky ztracené potem. Pitím iontového nápoje tak předcházíte křečím vlastně hned dvakrát – jednou doplňováním tekutin a podruhé příjmem minerálních látek.

2. KŘEČE A HAŠENÍ „POŽÁRU“

Požárem jsou v tomto případě myšleny právě ony křeče. Jakmile už vás přepadnou, je v daný okamžik rozhodně správné sáhnout po něčem, kde je KONCENTROVANÝ obsah minerálních látek. Jako nejlepší se nabízí Enervit Magnesium sport. Kromě vysoké koncentrace minerálů (obsah je uveden níže) a vitamínu C je připraveno v práškové formě pro přípravu nápoje, takže účinek je nejen rychlý, ale současně jeho vypitím zapracujete i na doplnění tekutin.

S pomocí Enervit Magnesium sport tedy vyřešíte akutní problém křečí, což je určitě fajn. Ale pro příště bude zřejmě lepší preventivně zamezit nebo alespoň minimalizovat to, aby tento stav vůbec nastal. Jak tedy lze preventivním postupem minimalizovat příznaky křečí?

3. PREVENTIVNĚ PROTI KŘEČÍM

Především pro vás, kteří trpíte na křeče, je naše doporučení pracovat preventivně na jejich potlačení už dříve, alespoň 1-2 dny před vlastním závodem (nebo náročným tréninkem). A to opět pitím nápoje Enervit Magnesium sport. Námi podporovaní sportovci, kteří jsou na příznaky křečí citlivější, pijí Enervit Magnesium sport před sobotním závodem už od středy, a to vždy jeden nápoj denně a poslední pak ráno se snídaní.

Cílem tohoto postupu je tělo „nasytit“ minerálními látkami, aby se během výkonu neprojevil jejich nedostatek právě v podobě možných křečí.

Proč právě Enervit Magnesium Sport zajišťuje nasycení minerálními látkami? Je to jejich vysokou koncentrací v produktu – v jednom sáčku (15 g) obsahuje 600 mg draslíku, 160 mg hořčíku, 90 mg sodíku a 80 mg vitaminu C. Draslík a hořčík podporuje optimální činnost svalů a nervové soustavy během výkonu, hořčík přispívá ke správné elektrolytické rovnováze a vitamin C se podílí na snížení míry únavy a vyčerpání, přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem a současně i k udržení správné funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm, kdy je organizmus díky vyčerpání výrazně oslaben.

Jak a kdy Enervit Magnesium sport použít, abychom předcházeli křečím:

Enervit Magnesium sport užívejte ve dnech před fyzicky náročným výkonem (závodem či těžkým tréninkem), a to v dávce jeden sáček denně. Trpíte-li na křeče, lze jeden sáček vmíchat do hypotonického iontového nápoje Enervit G Sport a popíjet během závodu či tréninku. Pro doplnění minerálních látek po náročném výkonu lze vypít jeden sáček Enervit Magnesium sport denně i ve dnech následujících.

Zdroj: ENERVIT (pro Czech Sport Guru)

Komentáře

Sportovci

Tj Viktorie Budyně nad Ohří

Fotbal

Anna Křížová

Beach volejbal

Marek Červený Červený

Motocross

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete