Rozhovor: Jak začít s kiteboardingem

14. 5. 2014

Paula Novotná je jedna z nejlepších světových kiteboardistek. V České republice není mezi ženskou polovičkou nikdo povolanější, kdo by mohl poradit s tím, jak začít s kiteboardingem :-)

1. Jaké jsou kategorie v kiteboardingu?

Kiteboarding je spíše rekreační sport a dostat se na vrcholovou úroven je opravdu oříšek. V kiteboardingu se dá jezdit na freeridovém prkně, tomu říkáme freeride. Jezdíš si sem a tam a občas si vyskočíš. To dělá 90% lidí co kituje. Potom máme freestyle, kde se dělají různé triky – freestyle. Radikální freestyle se nazývá wakestyle, v čem se momentálně tedka závodí. To už chce několik let praxe a tvrdé dřiny. Dále máme slalom a race, to jsou disciplíny v rychlosti s velkými prkny. V neposlední řadě se dá na kitu ještě jezdit na vlnách se surfovým prknem. To se momentálně taky začíná více a více rozšiřovat.

2. V kolika letech mohu ještě začít, abych se dostal/a na vrcholovou úroveň?

Nejlepší je začít tak v 13-15 letech, do 20 se to pořádně naučit a potrénovat a potom začít závodit. Když někdo začne v 20ti, většinou už se nedokáže dostat na takovou úroven, aby mohl jezdit na světové úrovni. Ale tedka mluvím o freestylu. Ostatní disciplíny se dají dělat v každém věku, ale záleží na kondici, fyzičce, talentu atd.

Paula Novotná Kiteboarding CzechSportGuru.cz

3. Jaké jsou v kiteboardingu soutěže?

V kiteboardingu máme menší závody pořádané malými organizátory, také různé exibiční závody. Nejpreštižnější je světový pohár ve freestylu a slalomu PKRA, potom světový pohár na vlnách KSP a Evropský pohár ve freestylu KTE.

4. Jak vysoké jsou náklady spojené s kiteboardingem?

Tento sport patří ke sportům finančně náročnějším, zvláštně pokud jsme s vnitrozemského státu. Pokud tedy chcete jezdit tak bud se musí vždycky vychytat předpověd větru v Čechách a musíme si najít jezero nebo nádrž, kde zrovna fouká. Pokaždé, když si ale chcete pořádně zakitovat a potrénovat je třeba vycestovat z České Republiky k moři. Nejbližší možnosti máme u středozemního, severního moře, a nebo atlantiku. Potom už jen vždy za oceán. Náklady na cestovné, letenky, ubytování si asi dokážete představit. Jsou velmi vysoké, pokud se tomu chcete věnovat pravidelně, a nebo celý rok.

CzechSportGuru.cz

- Kolik zainvestuji do sportovních pomůcek?

Ke kiteboardingu je třeba kite, bar, trapéz, prkno, neoprén apod. Je lepší těch kitů mít aspon 2-3, na silný vítr totiž potřebuje malý kite, a na slabý vítr zase velký kite, aby vás vůbec utáhl. Nový kite se pohybuje okolo 20-30 tisíc. Z druhé ruky ho seženete do 15 tisíc. Prkno kolem 5-20 tisíc. A ostatní výbava je pak od 1 do 10 tisíc. První výbavička se bude pohybovat tak kolem 50 tisíc.

- Kolik mě bude stát kurzovné?

Kurzovné se liší, pokud si vezmete kurz na 1 den nebo na týden. Já osobně doporučuji týdenní. Kiteboarding je přeci jen adrenalinový sport a může být nebezpečný, když s tím neumíte. Kurzy se pohybují kolem 10-20 tisíc na týden včetně vybavení. Také záleží, kde si kurz vyberete, jestli u nás nebo někde v tropech. U nás se také dělají kurzy snowkitingu. U nás je tedy výhoda naučit se nejdřív na sněhu ovládat kite a pak třeba na vodě zkusit jezdit.

CzechSportGuru.cz

5. Kde jsou nejlepší podmínky pro trénování, kde najdu trenéra, vhodný klub k trénování?

Je to složité takhle specifikovat, protože je spousta míst, kam se dá jet. Moje oblíbené místo na trénování je sever Brazílie a Řecký ostrov Rhodos. Dá se jezdit po celém světě, kde fouká. Kiteboarding je spíše rekreační sport a abyste měli trénéra potřebujete být opravdu na velmi dobré úrovni, začátky se musíte naučit ve škole a pak už pokračovat sami nebo s kamarády.

6. Jak často bych měl/a docházet na tréninky?

Kiteboarding je trochu jiný sport než fotbal nebo aerobik. Abys byl dobrý, musíš mít vlastní motivaci se někam dostat, finanční prostředky a dostatečnou lásku ke sportu. Spousta lidí dělá kiteboarding protože je to baví a je to jejich největší koníček a dostanou se na krásná místa. U mě se ten koníček stal životním stylem, zábavou a prací. Mimo trénovaní na vodě je třeba mít dobrou fyzičku, a tu natrénovat běháním, v posilovně atd.

Díky za rozhovor

Czech Sport Guru

Komentáře

Sportovci

Veronika Stojková

Gymnastika, krasobrusleni

Tomáš Fláma

Cyklistika, cyklokros, enduro, motocross

Marek Tyl

Crossfit

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete