Rozhovor: Jak začít s akrobatickým lyžováním (moguls)

15. 4. 2014

Ptali jsme se Daniela Honziga, jak začít s akrobatickým lyžováním „v boulích“.

Začít s mým sportem lze jednoduchým způsobem. Každý může začít sám lyžovat, a když si myslí, že už lehce umí, tak se může přihlásit do některého klubu, kde se o něj postarají a vychovají z něj akrobatického lyžaře.

1. Jaké jsou kategorie v akrobatickém lyžování – moguls?

V akrobatickém lyžování je mnoho kategorií. Už od nejmenších cca pětiletých dětí se to podle roku řadí od předškoláků, školáků, mladších žáků, starších žáků, juniorů a končí to muži.

2. V kolika letech mohu ještě začít, abych se dostal/a na vrcholovou úroveň?

Ideální čas si myslím je tak kolem 10-15 lety. Samozřejmě čím dříve tím lépe. Nejlepší je, pokud je člověk v nějakém oddíle už například od 5 let. Tak to je i v mém domovském oddíle, kde Martin Lomský má děti podle roku rozdělené do skupin a na každou skupinu je několik osob, kteří se jim věnují. Trénují se základy gymnastiky, mají tréninky na trampolíně, apod. Zkrátka od všeho trochu až po míčové hry.

3. Jaké jsou v akrobatickém lyžování – moguls soutěže?

Co se týče ČR, tak jsou zde České poháry a na konci sezony Mistrovství ČR. V zahraničí jsou Evropské poháry, vyšší jsou Mistrovství světa juniorů, Světové poháry, Mistrovství světa seniorů a nejvýše jsou Olympijské hry.

Daniel Honzig Czech Sport Guru  (1)

4. Jak vysoké jsou náklady spojené s akrobatickým lyžování – moguls?

- Kolik zainvestuji do sportovních pomůcek?

Pro začínajícího „boulaře“ je to cca 20 000 Kč (helma, brýle, páteřák, lyže, hůlky, oblečení, boty, rukavice). Čím se potom závodník posunuje výše, tím se náklady zvětšují. Jsou potřeba speciální lyže min. 2 páry (občas se stane, že se zlomí), min. 2 brýle, 2 hůlky, 2 rukavice, apod. Většina věcí, které závodník používá dále v profesionálním sportu, je třeba mít v záloze náhradní.

- Kolik mě bude stát kurzovné?

Na začátek se v oddílech (alespoň u nás) platí oddílové příspěvky to je cca 1 500 Kč za rok. Mohou být další náklady spojené se soustředěním.

5. Kde jsou nejlepší podmínky pro trénování, kde najdu trenéra, vhodný klub k trénování?

Nejlepší podmínky jsou samozřejmě v cizině. Tam se dá postavit celá trať a nikomu to nevadí. V ČR je to trošku složitější. Když už je tu kopec, kde by se trať dala postavit, tak to nedovolí provozovatel, z důvodu nedostatku sněhu. Takže lze postavit jen skok a trénovat skoky s kouskem tratě například. Nebo si vyjet koryto někde na kraji sjezdovky.

Trenér se dá nelézt v každém oddíle, který se tímto sportem zabývá. Na začátku je to v ceně příspěvků, ale čím závodník sloupá ve výkonnosti, tím musí mít profesionálního trenéra a tomu už se hradí náklady a plat. Ještě jiná otázka je zahraniční trenér. Tam už se to pohybuje v jiných částkách.

6. Jak často bych měl/a docházet na tréninky?

Ideální tréninky jsou 2-3x týdně v hale s trenéry a v zimě o víkendech na lyžích nebo v létě například na kole!

7. Kdy mohu poprvé na závody?

Na závody lze už od 5 let.

Díky za rozhovor.

Czech Sport Guru

Komentáře

Sportovci

Lukáš Meier

Cyklistika

Fellaz Brno

Malá kopaná

Jan Drkoš

Downhill, jetsurf

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete