Liberecký Daniel Honzig reprezentuje v jízdě na boulích

22. 8. 2013

Dvacetiletý student Střední školy gastronomie a služeb Liberec je lyžař akrobat, který sportuje v jízdě na boulích (akrobatický sjezd Moguls). Dvakrát vyhrál Český pohár juniorů (2010 a 2011), ve stejných letech byl nejlepší na mistrovství republiky. V mužích na MČR vybojoval druhé místo. Na Evropském poháru v německém Sudelfeldu obsadil loni 27. a 23. místo.

Letošní rok už bylo vše jinak. Na evropské scéně obsadil už 10. místo a na českých závodech se mu dařilo už v nejvyšší kategorii mužů, kde po pár vyhraných závodech, v nichž předjel i o šest let staršího závodníka, který už pravidelně startoval na světových pohárech i na olympijských hrách ve Vancouveru 2010, vyhrál i celý seriál poháru. Mistrovství republiky pro něj ale bohužel skončilo těsně pod vrcholem. O šest setin skončil druhý.

Daniel se narodil do sportovní rodiny, kde se otec Daniel Honzig věnoval sjezdovému lyžování a starší sestra Michaela Honzigová akrobatickému lyžování. Už ve svých třech letech se postavil na lyže a od sedmi let začal získávat zkušenosti s akrobatickým lyžováním v oddíle pod vedením Petra Vokatého (jednoho z průkopníků akrobatického lyžování v Čechách) a již v té době se začal věnovat akrobatickému sjezdu Moguls (tzv. jízdě v boulích). První závody v Českém poháru absolvoval ve svých deseti letech, o tři roky později přešel pod vedení Tomáše Sudy (otec akrobatických lyžařek Nikoly a Šárky), kde přišlo rapidní zlepšení a v šestnácti letech první účast na mezinárodních závodech. O dva roky později, v roce 2010, se Dan stal členem SCM Dukla Liberec (Sportovní centrum mládeže ) a také juniorské reprezentace, ze které postupně přešel do seniorské. Dan je v této době připravován pod taktovkou Radka Herota spolu s Nikolou Sudovou a Kristýnou Hnykovou.

Kromě domácích soutěží jezdí Honzig i evropské soutěže, kde se v minulých třech letech pohyboval v první polovině startovního pole. Danovy cíle pro nadcházející sezóny jsou stálá umístění na špičce v evropských závodech, pravidelná účast na světových soutěžích a hlavně kvalifikace na olympijské hry Soči 2014.

Na lyžích prý umí samé pěkné věci. „Začínal jsem rovnými skoky, se kterými začínám svůj trénink i dnes, ale už s nimi nezávodím. Potom to přecházelo přes roznožky, kozáky, twisty… (oldschool skoky) až ke skokům, které skáču už v cizině, a to je helikoptéra a salto v různých provedeních,“ říká mladý reprezentant. „Od letošní sezony bych chtěl zařadit do své palety skoků salto s mutem (salto vzad s chycením lyže u vázání) a jeden z nejlépe bodovaných skoků CORK 720 (dvakrát otočka mimo osu těla)“, přiznává.

A co dělá v těchto dnech? „Když vezmu letošní rok, tak jsem po sezónní pauze začal pomalu nabírat fyzičku sám na dlouhých bězích, kole, bruslích (tréninky zaměřené na fyzičku). Poté jsme byli v Praze s atletickou skupinou Rychlý holky (pod vedením Martiny Blažkové a s atletkami Denisou Rosolovou, Jitkou Bartoničkovou a dalšími super holkami). Po Praze přišly Štíty, to je veliká letní kapitola, kde trénuji čtyři fáze systémem tři dny a den volna. Takto třikrát 14 dní s týdenními pauzami, kde mám od Radka Herota napsané tréninky, které dělám v Jablonci sám, popřípadě s Kristýnou a Nikolou,“ popisuje boulař.

Akrobatický sjezd: Jízda v boulích (anglicky moguls) a skoky. Závodní trať je rozdělená na sekce s boulemi a dvěma skoky. Závodníci musí sjet nejen rychle (25 % výsledku) a odskákat kvalitní triky na skocích (taktéž 25 % výsledku), ale hlavně musí boulemi projet technicky čistě, bez pádu, úhledně a s lehkostí (50 % výsledku).

„Od září do října máme tréninky v Jablonci jen já a Kristýna, protože trenér jede s Nikolou trénovat do Austrálie. Já s Kristýnou na to bohužel nemáme ještě finanční prostředky. Od října jsme třikrát po čtrnácti dnech ve švýcarském Zermattu, kde už je trénink na sněhu v boulích a pak tzv. suchý trénink dole, například na hřišti.“

Přípravu zakončuje v prosinci 14denním soustředěním na Kaprunu, které probíhá stejně jako Zermatt. „V prosinci už se většinou začíná trénovat u nás na tanvaldském Špičáku,“ přibližuje program.

Sezona nejen Danovi začíná letní přípravou od června do srpna a poté je zimní od října do prosince. Leden až březen jsou už závody v jednom kuse.

Jezdí na lyžích, které jsou promodel Nikoly Sudové a v ostatním vybavení ho podporují partneři, kterých není nikdy dost. Po zdravotní stránce se o něj stará maminka Jiřina, která je dlouholetou fyzioterapeutkou a vždy ho dá dohromady. Kromě lyží Dana baví jízda na kole, běhá, skáče na trampolíně. „Občas si zahraji tenis nebo golf… při takové zátěži ale moc času není,“ dodává všestranný sportovec, který by velice rád uvítal finanční sponzoring nebo podporu.

„Finančně je tento sport náročný. Musím si platit světové i evropské poháry, protože svaz nám moc nedá. Prozatím mám sponzory Hannah, Rossignol, Czechsportgroup, Snowboard-zezula.cz, Bern, Autoškolahlavatý,“ přiznává.

Zdroj: liberecky.denik.cz

Tagy: Daniel Honzig

Komentáře

Sportovci

Anežka Novotná

Jezdectví

Petra Krejsová

Tenis

Martin Hauser

Hokej

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete