Americká vojenská loď Mount Whitley vplula do neutrálních vod Černého moře, odkud bude hlídkovat bezpečný průběh olympijských her v Soči. Během středy se má ze Středozemního do Černého moře přesunout i americký raketový torpédoborec Ramage. Americké válečné lodi, které jsou vyzbrojeny raketami s plochou dráhou letu, torpédy helikoptérami H-60 jsou připraveny plnit jakékoliv úkoly amerického velení.
Převelení dvou bojových plavidel do Černého moře odůvodňuje Pentagon možnými útoky severokavkazských teroristů během zimní olympiády. Pokud by kapacita lodí při případné evakuaci nebyla dostatečná, má být v Německu v pohotovosti armádní dopravní letoun C-17, který může být na jihu Ruska za dvě hodiny.
Rusko kvůli olympiádě vyhlásilo už loni nejvyšší pohotovost bezpečnostních složek. Pod kontrolou jsou nejen dopravní spoje, ale i telefonický a internetový provoz. Ve vzdušném prostoru nad Soči byla zakázána letecká doprava, do pobřežní zóny nesmějí vplouvat lodi bez povolení a jižní hranice střeží posílené armádní jednotky.
Do olympijského programu v Soči zasáhne, jako první česká sportovkyně, snowboardistka Šárka Pančochová. Velkou slávu si prý třiadvacetiletá medailová naděje možná nechá dobrovolně ujít. Důvod? Hrozba teroristického útoku.
Při odletu do Soči měla Pančochová jasno, jaké riziko při jistě pompézní slavnosti hrozí. „Kdybych byla atentátník a chtěla něco odpálit, bude to určitě na zahájení. Je dost možný, že se nic nestane, ale že bych chtěla něco riskovat, to se říct nedá. Jsme přece jenom v Rusku,“ prohlásila snowboardistka.
Bezpečnostní otázky patří před olympiádou mezi ty nejprohranější. V uplynulých týdnech dostalo výhrůžky emailem několik olympijských výborů včetně toho českého, do Rakouska pak dokonce dorazil dopis, podle kterého v Soči dojde během her k únosu sjezdařky Marlies Schildové a skeletonistky Janine Flockové.