Reprezentace BOCCIA

Biografie

Jsme tým sportovců, asistentů a osob v realizačním tým a spolu tvoříme reprezentaci sportu BOCCIA. Za poslední 2 roky jsme pro Českou republiku vybojovali 3 medaile na Evropských pohárech. Radost to byla veliká a rádi bychom, kdyby za nás takto nádherné výsledky hovořili i nadále. Reprezentační tým sportu BOCCIA aktuálně tvoří sportovci Katka Cuřínová, Marcela Čermáková, Adam Peška, Marek Drahonský, Radek Procházka a Jakub Ševčík, sportovní asistenti Zuzana Čermáková, Iva Pešková, Zdeněk Vydržel, Samuel Waage, Dominika Fuksíková a Robert Křivan, osobní asistenti Aleš Čermák a Josef Peška a vedoucí trenérka Michaela Řiháčková.

Sport BOCCIA byl vytvořen pro sportovce s nejvyšším stupněm tělesného postižení a když jej někdo zkusí, zamiluje si ho. Je to taktický indoorový sport, velmi podobný petanque. Princip spočívá v tom, že míč svojí barvy musíte dohodit k bílému míči blíže než je míč soupeřovi barvy. Hráči jsou rozděleni do 4 klasiifikačních tříd podle typu a úrovně svého postižení a pokud spadají do jedné z těchto 4 tříd, můžou se se svou hrou kvalifikovat prostřednictvím úspěchů na oficiálních mezinárodních soutěžích až na paralympijské hry, kde se boccia hraje od roku 1984.

My (Česká republika), jsme měli své zástupce na LPH v Pekingu 2008, kde jsme vybojovali bronz (Radek Procházka), v Londýně 2012, kde jsme vybojovali stříbro (Radek Procházka) a v Riu 2016, kde jsme medaili neměli. Na ostatních turnajích si za poslední 2 roky nevedeme vůbec špatně. Zlato, štříbro a bronz z Evropských pohárů provázela neskutečná radost.

V tomto roce se 2 naši reprezentanti kvalifikovali na Mistrovství Evropy a Světové poháry. Svá „želízka v ohni“ ale budeme mít letos i na 2 Evropských pohárech, kde se většinou představují noví hráči. Letos nás čekají tyto turnaje:

Evropský pohár (březen), ZÁHŘEB
Světový pohár (květen) MONTREAL
Mistrovství Evropy (srpen) SEVILLA
Evropský pohár (září), NYMBURK
Světový pohár (listopad) POVOA

Velká výzva v roce 2019 je kvalifikace na LPH v Tokiu 2020 pro Kateřinu Cuřínovou a Adama Pešku. Pro Marcelu Čermákovou, Radka Procházku a Marka Drahonského a Jakuba Ševčíka čekají soupeři na Evropských pohárech a kvalifikace na Světové poháry. V České federaci Spastic Handicap, která sport boccia zastřešuje věříme, že se všem hráčům splní jejich sny a všech svých sportovních cílů tento rok dosáhnou. Jakékoliv další informace ráda zodpovím na emailu michaela.rihackova@gmail.com

Napsali o mně

Vozíčkář Adam Peška získal evropské stříbro

Luže – Těžký tělesný handicap mnohdy znamená pohyb pouze na vozíku, ale přesto lze žít aktivně, dokonce sportovat. Důkazem je dvacetiletý čerstvý maturant Adam Peška z Rohovládovy Bělé. Ten o uplynulém víkendu získal první body do světového žebříčku na Evropském poháru v boccie v polské Poznani a dosáhl na svém prvním reprezentačním výjezdu až na stříbrnou medaili.

Boccia: Bronzová radost na EP v Poznani

Oficiální stránky Českého paralympijského výboru

ADAM PEŠKA TĚSNĚ ČTVRTÝ NA ME V BOCCIE

Boccia BISFED: Cuřínová vybojovala zlato!

Adamovi ochabují svaly a sám se nenají. Přesto trénuje a závodí

Adam Peška těsně čtvrtý na ME v boccie

Jen těsně pod stupni vítězů zůstal na letošním mistrovství Evropy v boccie český reprezentant Adam Peška, který je přitom na mezinárodní scéně prakticky nováčkem. Do Portugalska proto odlétal s cílem dostat se ze základní skupiny, ten ale dalece překročil.

Adam Peška sbírá mezinárodní zkušenosti

PEŠKA JE V PLNÉ PŘÍPRAVĚ NA MS V BOCCIE

Kateřina Cuřínová přivezla z Evropského poháru v boccie zlatou - Sport bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis