Tomáš Berdych vyzve v semifinále Nadala

28. 3. 2014

První vzájemný souboj vyhrál v roce 2005 tehdy devatenáctiletý Rafael Nadal. V dalších třech utkáních triumfoval odchovanec prostějovského tenisového klubu, ale pak už začal ve vzájemných zápasech dominovat Nadal. Španěl ovládl proti Berdychovi posledních 16 zápasů.

Tomáš Berdych se ve čtvrtfinále utkal s Alexandrem Dolgopolovem, který požívá životní sezónu a dokázal porazit už tři hráče elitní světové pětky. Minulý týden se Ukrajinec probil v Indian Wells až do semifinále, kde nestačil na Rogera Federera. Při jeho cestě zatím nejlepším turnajem kariéry dokázal vyřídit i světovou jedničku Nadala. Na Berdycha tak rozhodně nečekala snadná práce.

Hned na začátku utkání si oba hráči vzali podání a než byl zápas přerušen kvůli dešti, svítil na ukazateli stav 4:4. Když se tenisté vrátili na kurt, ukázalo se, že Berdych se s pauzou vyrovnal lépe než jeho soupeř, když zvládl uhrát následující dvě hry, a tím získat celý set pro sebe. Ve druhé sadě se Dolgopolovi znovu podařilo prolomit Berdychův servis a za stavu 5:4 se dostal k setbolu při vlastním podání. Berdych ho však odvrátil a následně dovedl set do tie-breaku. V něm už Čech dominoval a po hodině a tři čtvrtě si mohl vychutnat jubilejní 450. vítězství v kariéře, a zároveň si tak zajistil posun na 5. místo žebříčku.

„Samozřejmě, je to velká věc. To je to, kvůli čemu hrajete tenis,“ vyprávěl Berdych novinářům o vyrovnání svého životního žebříčkového maxima. „Je to jeden z cílů, které si kladete. Dokonce ještě více důležité je, když hrajete vyrovnaně a dokážete se takhle vysoko udržet delší dobu. Nejcennější pak je, když na této pozici zakončíte sezonu.“

Na otázku novinářů, jak hodnotí zápas, odpověděl, že se musel vyrovnat nejen se svým soupeřem. „Alexander je velmi nevyzpytatelný protivník, má za sebou v této sezoně už několik velmi dobrých výsledků,“ pochválil nejprve Ukrajince. „Ani podmínky nebyly takové, jaké bych si představoval. Docela hodně foukalo a bylo to… no, bylo to o něco obtížnější. Ale myslím, že jsem to zvládl docela dobře,“ uzavřel své hodnocení evidentně spokojený.

Berdych už má se semifinálem v Miami zkušenosti. Hrál ho zde dvakrát, přičemž v roce 2010 se mu podařilo postoupit až do finále, kde prohrál s Andy Roddickem. Nyní proti němu stojí rozjetý Rafael Nadal, který má o motivaci postaráno. Ač je to k neuvěření, na tomto turnaji zatím sedmadvacetiletý rodák z Mallorcy nikdy netriumfoval. Zvládl i těžkou čtvrtfinálovou zkoušku s Milošem Raoničem, kterého porazil až ve třech setech a jeho slova mohou být nepříjemným vzkazem pro Berdycha. „Po tom, co jsem vypadl v Indian Wells už ve třetím kole, je pro mě semifinále zde velmi důležité pro sebevědomí.“ A jak je dobře známo, pokud je Rafael Nadal dostatečně sebevědomý, jen velmi těžce se soupeřům tento rozjetý španělský vlak zastavuje. Podaří se to Berdychovi?

Výsledky v Miami
Čtvrtfinále muži:

(7) Berdych (ČR) – (22) Dolgopolov (Ukr.) 6:4, 7:6 (7:3)
(1) Nadal (Šp.) – (12) Raonic (Kan.) 4:6, 6:2, 6:4
(20) Nishikori (Jap.) – (5) Federer (Švýc.) 3:6, 7:5, 6:4
(2) Djokovic (Srb.) – (6) Murray (Brit.) 7:5, 6:3

Autor: David Baláš pro CzechSportGuru

Komentáře

Sportovci

Martin Němec

Hokej

Peter Krajčoviech

Cyklistika, downhill, enduro

Jan Michálek

Skoky na lyžích

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete