Rozhovor: Jak začít s kiteboardingem

14. 5. 2014

Paula Novotná je jedna z nejlepších světových kiteboardistek. V České republice není mezi ženskou polovičkou nikdo povolanější, kdo by mohl poradit s tím, jak začít s kiteboardingem :-)

1. Jaké jsou kategorie v kiteboardingu?

Kiteboarding je spíše rekreační sport a dostat se na vrcholovou úroven je opravdu oříšek. V kiteboardingu se dá jezdit na freeridovém prkně, tomu říkáme freeride. Jezdíš si sem a tam a občas si vyskočíš. To dělá 90% lidí co kituje. Potom máme freestyle, kde se dělají různé triky – freestyle. Radikální freestyle se nazývá wakestyle, v čem se momentálně tedka závodí. To už chce několik let praxe a tvrdé dřiny. Dále máme slalom a race, to jsou disciplíny v rychlosti s velkými prkny. V neposlední řadě se dá na kitu ještě jezdit na vlnách se surfovým prknem. To se momentálně taky začíná více a více rozšiřovat.

2. V kolika letech mohu ještě začít, abych se dostal/a na vrcholovou úroveň?

Nejlepší je začít tak v 13-15 letech, do 20 se to pořádně naučit a potrénovat a potom začít závodit. Když někdo začne v 20ti, většinou už se nedokáže dostat na takovou úroven, aby mohl jezdit na světové úrovni. Ale tedka mluvím o freestylu. Ostatní disciplíny se dají dělat v každém věku, ale záleží na kondici, fyzičce, talentu atd.

Paula Novotná Kiteboarding CzechSportGuru.cz

3. Jaké jsou v kiteboardingu soutěže?

V kiteboardingu máme menší závody pořádané malými organizátory, také různé exibiční závody. Nejpreštižnější je světový pohár ve freestylu a slalomu PKRA, potom světový pohár na vlnách KSP a Evropský pohár ve freestylu KTE.

4. Jak vysoké jsou náklady spojené s kiteboardingem?

Tento sport patří ke sportům finančně náročnějším, zvláštně pokud jsme s vnitrozemského státu. Pokud tedy chcete jezdit tak bud se musí vždycky vychytat předpověd větru v Čechách a musíme si najít jezero nebo nádrž, kde zrovna fouká. Pokaždé, když si ale chcete pořádně zakitovat a potrénovat je třeba vycestovat z České Republiky k moři. Nejbližší možnosti máme u středozemního, severního moře, a nebo atlantiku. Potom už jen vždy za oceán. Náklady na cestovné, letenky, ubytování si asi dokážete představit. Jsou velmi vysoké, pokud se tomu chcete věnovat pravidelně, a nebo celý rok.

CzechSportGuru.cz

- Kolik zainvestuji do sportovních pomůcek?

Ke kiteboardingu je třeba kite, bar, trapéz, prkno, neoprén apod. Je lepší těch kitů mít aspon 2-3, na silný vítr totiž potřebuje malý kite, a na slabý vítr zase velký kite, aby vás vůbec utáhl. Nový kite se pohybuje okolo 20-30 tisíc. Z druhé ruky ho seženete do 15 tisíc. Prkno kolem 5-20 tisíc. A ostatní výbava je pak od 1 do 10 tisíc. První výbavička se bude pohybovat tak kolem 50 tisíc.

- Kolik mě bude stát kurzovné?

Kurzovné se liší, pokud si vezmete kurz na 1 den nebo na týden. Já osobně doporučuji týdenní. Kiteboarding je přeci jen adrenalinový sport a může být nebezpečný, když s tím neumíte. Kurzy se pohybují kolem 10-20 tisíc na týden včetně vybavení. Také záleží, kde si kurz vyberete, jestli u nás nebo někde v tropech. U nás se také dělají kurzy snowkitingu. U nás je tedy výhoda naučit se nejdřív na sněhu ovládat kite a pak třeba na vodě zkusit jezdit.

CzechSportGuru.cz

5. Kde jsou nejlepší podmínky pro trénování, kde najdu trenéra, vhodný klub k trénování?

Je to složité takhle specifikovat, protože je spousta míst, kam se dá jet. Moje oblíbené místo na trénování je sever Brazílie a Řecký ostrov Rhodos. Dá se jezdit po celém světě, kde fouká. Kiteboarding je spíše rekreační sport a abyste měli trénéra potřebujete být opravdu na velmi dobré úrovni, začátky se musíte naučit ve škole a pak už pokračovat sami nebo s kamarády.

6. Jak často bych měl/a docházet na tréninky?

Kiteboarding je trochu jiný sport než fotbal nebo aerobik. Abys byl dobrý, musíš mít vlastní motivaci se někam dostat, finanční prostředky a dostatečnou lásku ke sportu. Spousta lidí dělá kiteboarding protože je to baví a je to jejich největší koníček a dostanou se na krásná místa. U mě se ten koníček stal životním stylem, zábavou a prací. Mimo trénovaní na vodě je třeba mít dobrou fyzičku, a tu natrénovat běháním, v posilovně atd.

Díky za rozhovor

Czech Sport Guru

Komentáře

Sportovci

Alex Lucie Hrazdirová

Synchronizované plavání

Kubajs Racing

Rallye, zavody-do-vrchu

Marek Drzyzga

Cyklistika, fitness, kondicni-posilovani, motokary

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete