Historická sezóna českých biatlonistů

27. 3. 2014

Biatlon. Ještě minulý rok pro mnoho českých lidí dosud neznámý a ne příliš oblíbený zimní sport. Jenže sezóna 2013/2014 vše změnila! Čeští biatlonisté se každý rok přibližovali kousek po kousku biatlonové elitě a v letošní sezóně se jim konečně podařilo dostat mezi „smetánku“ tohoto sportu.

Již první díl letošního Světového poháru naznačil ambice českých závodníků. Gabriela Soukalová totiž vyhrála hned premiérový závod sezóny, vytrvalostní závod na 15 km, a česká smíšená štafeta ovládla první a také jediný závod smíšených štafet naplánovaný v kolotoči Světového poháru. V Hochfilzenu se pro změnu dařilo Veronice Vítkové, která si zde dojela pro druhé a čtvrté místo. Třetí díl Světového poháru se odehrál ve francouzském Annecy, a nejenže Gabriela Soukalová získala dva krásné čtvrté místa, ale poprvé se zde výrazně prosadili i muži. Druhé místo Ondry Moravce ze sprintu byl dosud nejlepší výsledek českých mužů v sezóně.

Ondřej Moravec se raduje na stupních vítězů Czech Sport Guru

Během Vánoc měli biatlonisté samozřejmě volno a tak se dostali k závodění až na začátku lednu, kdy se uskutečnily závody v „Mecce“ biatlonu, Oberhofu. Ženám jakoby to po Vánocích moc nejelo a nejlepším výsledkem byla jedenáctá pozice Veroniky Vítkové. Na druhou stranu mezi muži se probudil Michal Šlesingr, který po zdravotních problémech dokázal dojet pátý ve stíhačce a toto místo obsadil také Ondra Moravec v „masáku“. 10. ledna 2014 zažil český biatlon nejlepší závod v historii, a postaraly se o něj ženy. Gabriela Soukalová byla dvakrát zlatá a ve vytrvalostním závodě ji podpořila ještě třetím místem Veronika Vítková. No, a aby toho nebylo málo, právě vítězstvím ve vytrvalostním závodě si zajistila Gabriela Soukalová malý zlatý glóbus pro vítězku hodnocení této disciplíny ve Světovém poháru. V posledních závodech před olympijskými hrami v Anterselvě se českým závodníkům vůbec nedařilo, což nevedlo k přílišnému optimismu směrem k olympiádě v Soči, jenže čeští biatlonisté vyvedli každého fanouška z omylu!

Gabča Soukalová Biatlon Globus Czech Sport Guru

8. února se na start sprintu v rámci Zimních olympijských her v Soči staví Jaroslav Soukup. Čistá střelba, kvalitní běh a je z toho první „placka“. O 7 setin totiž poráží domácího Antona Šipulina a získává bronzovou medaili. Ženám se ve sprintu nedařilo, ale dva dny po sprintu mužů je na plánu pro změnu stíhačka mužů. Jarda Soukup bohužel nenavázal na svůj výkon ze sprintu, ale dokonale ho dokázal zastoupit Ondřej Moravec, startující z osmé pozice, který dojíždí pro stříbro! Neuvěřitelné! Dvě medaile ze tří závodů! O tom nesnil snad ani největší optimista, ale nebylo všem úspěchům konec. Rovněž ve stíhačce předvedla úžasný výkon Gabriela Soukalová. Se startovním číslem 29 se dokázala prokousat až ke stupňům vítězů. Byla z toho bohužel nepopulární bramborová medaile, ale ukázka zlepšení a vidina úspěchu v dalších závodech. Ve vytrvalostním závodě se mužům vůbec nedařilo, ale zlepšující se Gabriela Soukalová si dojela opět pro skvělé umístění. Bohužel, zase brambory! Pro šestou Veronika Vítková byl vytrvalostní závod nejpovedenějším individuálním závodem v Soči. Poslední šancí na úspěch v individuálních závodech byly závody s hromadným startem, a Češi tuto šanci chytli za pačesy! Ondra Moravec vybojoval svou druhou medaili, tentokrát vyrobenou z bronzového kovu, a po dvou čtvrtých místech se dočkala i Gabriela Soukalová. Nebýt chyby na poslední střelecké položce, byl by z toho souboj o zlato, ale i stříbro bylo pro rodačku z Jablonce nad Nisou obrovským zadostiučiněním. Kromě smíšené štafety nepatří Česká republika mezi špičku tohoto týmového závodu, ale i tak dokázaly ženy dojet na krásném čtvrtém místě, již třetím pro Gabču Soukalovou. Posledním závodem v Soči, byla smíšená štafeta. Perfektní disciplína českého týmu. Po skvěle odjetých čtyřech úsecích se mohla štafeta, ve složení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec, radovat z druhého místa. Konečně medaile i pro Verču Vítkovou. Tři stříbra a dva bronzy = pět medailí pro českou reprezentaci! Úžasná olympiáda!

Ve zbývajících třech podnicích Světového poháru už sice tak oslnivé výsledky Češi neměli, kromě třetího místa nejlepší české biatlonistky Gabriely Soukalové, ale i tak se jedná o nejúspěšnější biatlonovou sezónu pro české barvy. Přeci jenom, ještě nikdy jsme neměli v celkovém pořadí Světového poháru v nejlepší desítce dvě Češky (čtvrtá Gabriela Soukalová, devátá Veronika Vítková), malý křišťálový glóbus díky Gabriely Soukalové, vítězství v pořadí smíšených štafet a mezi muži patnáctého Ondřeje Moravce? A po tak úspěšné sezóně si mohla Gabča Soukalová zazpívat s „biatlonovou hudební skupinou“ ve složení Larisa Nedbaeva (housle), Lowell Bailey (kytara) a Jean – Guillaume Beatrix (kytara) písničku „Venus“.

Autor: Lukáš Podleśny pro Czech Sport Guru

Komentáře

Sportovci

TOMÁŠ KUDRNÁČ

Hokej, kondicni-posilovani

Jiří Bělohradský

Krasobruslení

Lukáš Veverka

Běh, kanoistika, trx

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete