Daniel Honzig odjel na Světový pohár do Finska

23. 12. 2013

Akrobatický sjezd: Jízda v boulích (anglicky moguls) a skoky. Závodní trať je rozdělena na sekce s boulemi a dvěma skoky. Závodníci musí sjet nejen rychle (25 % výsledku) a odskákat kvalitní triky na skocích (25 % výsledku), ale hlavně musí boulemi projet technicky čistě, bez pádu, úhledně a s lehkostí (50 % výsledku). Tento lyžařský sport je v Čechách známý hlavně zásluhou Nikoly Sudové, olympioničce a medailistce z MS, dále její mladší sestry Šárky, ale muži se zatím příliš neprosadili. Pohnout s tím touží další jablonecký rodák Daniel Honzig, který sní o zúčasti letos v únoru na olympijských hrách v Soči.

V těchto dnech bojuje Daniel Honzig o své první body do Světového poháru ve finském letovisku Ruka, kam odjel spolu s Nikolou Sudovou a další Jablonečankou Kristýnou Hnykovou. Ve středu minivýprava odletěla, dva dny potrénuje a o víkendu vstoupí do bojů. Na první letošní závod SP se přihlásilo 87 mužů a 57 žen, což dává velkou konkurenci k zisku bodů. Pro Dana bude den před závodem slavnostnější, v pátek 13. prosince bude slavit 21. narozeniny a nějaký bodík do Světového poháru by byl krásný dárek.

Daniel se narodil do sportovní rodiny, kde se otec Daniel Honzig věnoval sjezdovému lyžování a starší sestra Michaela Honzigová akrobatickému lyžování. Už ve svých třech letech se postavil na lyže a od sedmi let začal získávat zkušenosti s akrobatickým lyžováním v oddíle pod vedením Petra Vokatého a již v té době se začal věnovat akrobatickému sjezdu Moguls (tzv. jízdě v boulích).

První závody v Českém poháru absolvoval ve svých deseti letech, o tři roky později přešel pod vedení Tomáše Sudy, kde přišlo rapidní zlepšení a v šestnácti letech první účast na mezinárodních závodech. O dva roky později v roce 2010, se Dan stal členem SCM Dukla Liberec, a také juniorské reprezentace, ze které postupně přešel do seniorské. Dan je v této době připravován pod taktovkou Radka Herota spolu s Nikolou Sudovou a Kristýnou Hnykovou.

Úspěchy sbírá, ale na první body ve Světovém poháru čeká

Jako junior dvakrát vyhrál Český pohár juniorů (2010 a 2011), ve stejných letech byl nejlepší na mistrovství republiky této kategorie. V mužích na MČR vybojoval druhé místo. Na evropské scéně obsadil 10. místo a na českých závodech se mu dařilo už v nejvyšší kategorii mužů, kde po pár vyhraných závodech, v nichž předjel i o šest let staršího závodníka, který už pravidelně startoval na světových pohárech i na olympijských hrách ve Vancouveru 2010, vyhrál i celý seriál poháru. Mistrovství republiky pro něj, bohužel, skončilo těsně pod vrcholem. O šest setin skončil druhý.

Akrobatický lyžař Daniel Honzig z Jablonce nad Nisou<br />Autor: Kromě domácích soutěží jezdí Honzig i evropské soutěže, kde se v minulých třech letech pohyboval v první polovině startovního pole. Danovy cíle pro nadcházející sezony jsou stálá umístění na špičce v evropských závodech, pravidelná účast na světových soutěžích a hlavně kvalifikace na olympijské hry v Soči 2014.

Na lyžích už umí samé pěkné věci. „Začínal jsem rovnými skoky, se kterými začínám svůj trénink i dnes, ale už s nimi nezávodím. Potom to přecházelo přes roznožky, kozáky, twisty až ke skokům, které skáču už v cizině, a to je helikoptéra a salto v různých provedeních,“ říká mladý reprezentant.

„Od letošní sezony bych chtěl zařadit do své palety skoků salto s mutem (salto vzad s chycením lyže u vázání) a jeden z nejlépe bodovaných skoků CORK 720 (dvakrát otočka mimo osu těla)“, přiznává. Oba náročné skoky chce předvést i na víkendovém Světovém poháru ve Finsku.

A co děláš v těchto dnech?

„Byl jsem v říjnu na 14 dní v Zermattu ve Švýcarsku, kam jezdí celá světová špička a dá se s nimi poměřovat, a také něco okouknout. Po týdnu doma znovu tam na dalších 14 dní, kde jsem již trénoval naplno jízdy a jejich techniku i rychlost, pochopitelně i nové obtížné skoky,“ líčí dobré treninkové podmínky.

„Právě minulou neděli jsme se vrátili z rakouského Kaprunu, kde bylo týden špatné počasí a museli jsme si stále upravovat můstek a podmínky byly špatné, takže jsme toho víc natrénovali s lopatou při úpravě kopce,“ konstatuje Dan.

Před dvěma lety jsme spolu mluvili a měl jsi sen OH v Soči, jak to s účastí vypadá dva měsíce před zahájením?

„Právě odjíždím do Finska na SP abych si tam chtěl vyjet své první body SP, ale bude to boj, protože tam bude startovat 87 závodníků z celého světa. O další body se budu snažit v lednu v Evropských pohárech, protože Kanada a USA jsou daleko a na mě drahé. V Evropě se pojede šestkrát do OH, začíná se v Rakousku. Diváci budou vidět závody u nás doma, když se pojede první ČP počátkem ledna v Kunčicích na Moravě.

V Čechách asi nejsou ideální podmínky pro tento sport, jak probíhá suchá příprava?

„Když vezmu letošní rok, tak jsem začal pomalu nabírat fyzičku sám na dlouhých bězích, kole, bruslích. Poté jsme byli v Praze s atletickou skupinou Rychlý holky (pod vedením Martiny Blažkové a s atletkami Denisou Rosolovou, Jitkou Bartoničkovou a dalšími super holkami). Po Praze přišly Štíty, to je veliká letní kapitola, kde trénuji čtyři fáze systémem tři dny a den volna. Takto třikrát 14 dní s týdenními pauzami, kde mám od Radka Herota napsané tréninky, které dělám v Jablonci sám, popřípadě s Kristýnou a Nikolou,“ popisuje boulař.

„Od září do října jsme měli tréninky v Jablonci jen já a Kristýna, protože trenér jel s Nikolou trénovat do Austrálie. S Kristýnou, bohužel, na to nemáme ještě finanční prostředky.“ Od října již zmíněný Zermatt a Kaprun již na sněhu.

Letošní sněhové podmínky tréninku v Jizerkách moc nepřály?

„Vůbec, někdy už míváme na Tanvaldském Špičáku tréninky, ale letos to zatím nešlo, tak musíme ještě počkat,“ konstatuje Honzig.

Jezdí na lyžích, které jsou promodel Nikoly Sudové a v ostatním vybavení ho podporují partneři, kterých není nikdy dost. Po zdravotní stránce se o něj stará maminka Jiřina, která je dlouholetou fyzioterapeutkou a vždy ho dá dohromady. Kromě lyží Dana baví jízda na kole, běhá, skáče na trampolíně. „Občas si zahraji tenis nebo golf… při takové zátěži ale moc času není,“ dodává všestranný sportovec, který by velice rád uvítal finanční sponzoring nebo podporu.

Jak je finančně tento sport náročný?

„Finančně je tento sport náročný. Domácí závody mi hradí i mateřská TJ Bižuterie Jablonec. Svaz nám toho moc nedá, tak si musím evropské a světové poháry hradit z rodinného rozpočtu,“ říká sympatický mladík. Prozatím mám sponzory Hannah, Rossignol, CzechSportGuru.cz, Snowboard-zezula.cz, Bern, Autoškola Hlavatý,“ přiznává.

Sportovní redakce NJ přeje k dnešním narozeninám Danielovi hlavně hodně zdraví a sportovního štěstí v bojích o body a případnou účast na OH v Soči.

Čtenáři mohou nahlížet i do webových stránek závodníka: www.danmoguls.cz

Zdroj: Nasejablonecko.cz

Komentáře

Sportovci

Nikol Endlicherová

Překážkové závody

Zuzana Fejtová

Běh, crossfit, fitness, kettlebell, obstacle-course-race, trx

Ondřej Bajger

Stolní tenis

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete