Pozdrav slunce pomáhá při léčbě rakoviny

28. 3. 2014

O józe toho bylo napsáno již mnoho a v dnešní době snad málokdo pochybuje o jejích účincích. Jóga pomáhá lidem relaxovat, uvolnit se v uspěchané době, snižuje tepovou frekvenci – tím pomáhá především lidem s vysokým tlakem, zlepšuje klíčovou hladinu glukózy a inzulínu u pacientů s diabetes. Cvičením jógy bojujeme proti stresu a nespavosti, jóga zmírňuje bolest, zlepšuje flexibilitu a sílu. Jak je vidět, jóga má velmi pozitivní účinky na tělo (tělo zároveň tvaruje, zeštíhluje a zpevňuje) a zároveň mysl.

Poslední studie ukázaly, že zvláště cvičení sestavy Pozdrav slunci a Dolů hledící pes mohou redukovat zánět, tedy způsob, kdy tělo reaguje na zranění nebo podráždění. Tato skutečnost je podstatná a velmi důležitá, protože zanícení je spojeno s chronickým onemocněním srdce, s diabetes a artritidou. Záněty se tvoří rovněž lidem, kteří přežili rakovinu. Ti často po léčbě cítí únavu a vyčerpání a to po několik měsíců, dokonce let.

Američtí vědci provedli test na 200 lidech, již přežili rakovinu a zároveň nikdy dříve nepraktikovali jógu. Rozdělili je do dvou skupin: jedna skupina dále pokračovala v nepraktikování jógy, druhá skupina cvičila jógu dvakrát týdně, 90 minut po celých 12 týdnů. Výsledky byly takové, že skupina praktikující jógu zaznamenala méně únavy a vyšší úroveň vitality, a to tři měsíce po skončení léčby. Výzkum vedla Janice Kiecolt-Glaser, profesorka psychiatrie a psychologie na univerzitě v Ohiu, a své poznatky publikovala v Journal of Clinical Oncology.

Ronald Glaser, manžel Janice a spolupracovník výzkumu a zároveň vedoucí úseku pro molekulární virologii, imunologii a lékařské genetiky, se zaměřil na laboratorní testy. Prokázal, že po třech měsících praktikování jógy byly tři markery zánětu nižší o 10 – 15 %.

Jak přesně může jóga redukovat zánět, to nikdo přesně neví, s jistotou však můžeme říct, že pomáhá snižovat stres a únavu a umožňuje zkvalitnit spánek, což bezpochyby znemožňuje rozšíření zánětu.

Účinky Pozdravu slunce na lidský organismu jsou nepopíratelné. Praktikováním můžeme předcházet, radikálně zkrátit či dokonce odstranit některé nemoci, různé poruchy a oslabení. Pozdrav slunce harmonizuje všechny fyzické a psychické funkce. Celistvě tak ovlivňuje zdraví člověka.

Jóga všeobecně je využívána v mnoha oblastech života, například v psychiatrických léčebnách či v přípravě vrcholových sportovců, a některé její prvky nalezneme v různých typech cvičení a cvičebních programech. Tak proč nepomoct i sobě?

Zdroj: National Geographic

Autor: Renata Kufová pro Czech Sport Guru

Komentáře

Sportovci

Jan Drkoš

Downhill, jetsurf

Futsalová reprezentace ČR neslyšících

Futsal

Martina Chrástková

Běh na lyžích

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete