Ondřej Palát může dokázat to, co se nepodařilo ani Jaromíru Jágrovi

25. 3. 2014

Ani Jaromír Jágr ani Dominik Hašek ani žádný jiný Čech dosud nevyhrál trofej pro nejlepšího nováčka NHL. V poslední době ve skvělé formě hrající Ondřej Palát, jenž hájí barvy Tampy Bay Lightning, to může změnit. Proti němu však stojí několik dalších mladých talentů v čele s hlavním favoritem na výhru Nathanem MacKinnonem.

Calder Memorial Trophy je pojmenována podle jejího zakladatele, tehdejšímu předsedovi NHL, Franku Calderovi, který přišel s nápadem udělovat cenu nejlepšímu nováčkovi každé sezony. Trofej může získat hráč, který odehrál v Národní Hokejové Lize první sezonu, respektive druhou, přičemž v té první neodehrál více než 25 zápasů. Poslední možností je pak zisk tohoto ocenění hráčem, který již kroutí za oceánem třetí sezonu, ale v těch dvou předešlých neodehrál dohromady více než 6 utkání. Od roku 1990 navíc platí, že Calder Memorial Trophy může získat pouze hráč, jenž dosáhne 15. srpna po skončení sezony maximálně 26 let.

Dvaadvacetiletý český mladík má nyní na kontě 51 bodů (19+32) a na prvního MacKinnona z Colorada ztrácí již pouhé tři zápisy. Ještě na začátku ledna měl přitom Palát po 39 odehraných duelech bilanci 15 kanadských bodů. V následujících třiatřiceti zápasech ovšem nasbíral už 36 bodů, což činí úctyhodný průměr více než bodu na utkání.

To jen dokazuje, jak skvěle se talentovaný Čech po příchodu z AHL na Floridě zabydlel. Vyhovuje mu ofenzivní styl hokeje, který Tampa produkuje, naučil se rozdávat rány, sám se nebojí chodit do ošemetných situací v rozích kluziště či strkanic před brankou a je silný na puku. Vysoký standard jeho hry a pravidelné bodové příspěvky mu zároveň vynesly místo v první přesilovkové formaci, ve které se body sbírají jednodušeji. Takový Nathan MacKinnon, který hraje v přesilovkové formaci téměř od začátku sezony, získal při této početní výhodě už patnáct zápisů do statistik (8+7).

Proti Palátovi však hraje také několik věcí, které mohou přisoudit trofej právě MacKinnonovi. Tou první je bezesporu třináctizápasová bodová šňůra z přelomu února a března, kterou tento mladíček z Halifaxu překonal letitý rekord Waynea Gretzkyho. Dalším důležitým faktem pak může být to, že superstar příštích let je teprve osmnáct let, zatímco Palát je o čtyři roky starší. O vítězi trofeje rozhodují reportéři NHL a mezi fanoušky se tak objevují názory, že i to může být určitá výhoda pro MacKinnona, který se narodil v Kanadě.

Není to však pouze Nathan MacKinnon a Ondřej Palát, kteří se poperou o trofej Franka Caldera. Ve hře je i Palátův spoluhráč Tyler Johnson, zadák Pittsburghu Olli Määttä či Torey Krug z Bostonu, který už má za sebou i zkušenosti z povedeného play-off loňské sezony. Tříčlenná nominace by však rodáka z Frýdku-Místku neměla minout. Do této společnosti se pak dostali v historii slavné ligy pouze dva Češi. Milan Hejduk v roce 1999 a Martin Havlát o dva roky později.

Ať to dopadne jakkoli, Ondřej Palát hokejově velmi rychle vyzrál a může se stát hvězdou nejen u nás, ale i za mořem. Klub z Floridy už má nadstavbovou část sezony téměř zajištěnou, a fanoušci se tak mohou těšit, co tento šikovný útočník předvede v play-off. Jak ukázal v posledním zápase proti Pittsburghu, ani ve velkých chvílích se nebojí vzít tíhu okamžiku na sebe a předvést něco navíc.

Podívejte se na Palátův průnik obranou Pittsburghu:

Autor: David Baláš pro Czech Sport Guru

Komentáře

Sportovci

Barbora Králová

Fitness, kulturistika

Eliška Glaserová

Bojové sporty

Mikuláš Nevrkla

Cyklistika, downhill, enduro, fourcross

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete